Главният прокурор Иван Гешев, чиято оставка беше поискана неколкократно от новия премиер Кирил Петков, както и от други представителите на партиите, участващи в управленската коалиция, може да бъде сменен най-късно в края на 2022 година, след избора и на нови членове на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това е крайният срок, обяви в интервю за "Свободна Европа" новият министър на правосъдието Надежда Йорданова. По думите й работата на коалиционните партньори ще бъде насочена към това смяната да стане и по-бързо.
В началото на януари догодина Йорданова очаква да бъде внесен в парламента и законопроектът за закриването на специализираните съд и прокуратурата, а още през пролетта да започнат и разговори за конституционни промени, свързани със съдебната власт.
Това са основните теми, около които партньорите в гласуваната на 13 декември коалиция се обединиха. Реформа на прокуратурата и ограничаване на правомощията на главния прокурор са и сред основните условия България да получи близо 13 млрд. лева по плана за възстановяване.
Йорданова не се ангажира с точна дата за крайната смяна на главния прокурор, но от думите й се разбра, че един от сценариите предвижда първо смяна на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), чийто мандат изтича през септември догодина, така че да има нов състав, който да се ползва с по-голяма степен на обществено доверие.
От думите на министъра се разбира, че управляващите ще действат по темата с ограничаването и отстраняването на главния прокурор по две писти. "Реалното лекарство е промяна на конституцията, така че съществено да се промени статутът му, но това отнема повече време и е необходимо по-голямо мнозинство. Докато тече дебатът за конституционната реформа, ние не искаме да слагаме спирачки на другите възможни действия. От една страна, сега разработваме самото прибиране на правомощията на прокуратурата в конституционно допустимия им обем", заяви Йорданова.
Сред едно от тези действия е залагане на възможност за обжалване на отказите за образуване на предварително производство, "защото прокуратурата най-много злоупотребява с отказа да образува досъдебни производства, когато трябва", коментира още правосъдният министър.
Технологията за смяна на главния прокурор Йорданова нарече "сложен пъзел" с няколко компонента. От една страна, се чака решението на Конституционния съд дали министърът на правосъдието може да иска отстраняването на главния прокурор.
Според нея, въпреки че в предишния парламент е обсъждан вариант за предсрочно разпускане на Висшия съдебен съвет (ВСС), ако сега това се случи отново, новите членове вероятно ще бъдат избрани малко преди редовния край.