Членовете на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране занапред да се избират от Народното събрание, а не от Министерски съвет. Това ще бъде предложено да се направи като промяна в Закона за енергетиката след встъпването в длъжност на новия кабинет. Това заяви председателят на енергийната комисия Светла Тодорова. Предложението са това е подготвяно в продължение на една година като целта е по този начин работата на комисията да стане по-независима, обясни тя. Числеността на членовете на ДКЕВР се очаква да бъде същата като всички ще имат еднакви правомощия с председателя.
ДКЕВР също е засегната от липсата на средства в държавния бюджет. В момента дупката в сметките на регулатора е за около 700 хил. лева, предаде БТА. Причината за това са направените одити на трите електроразпределителни предприятия. Проверките се заплащат от ЕРП-тата, но парите не са постъпили в ДКЕВР, а са останали по сметките на държавния бюджет, обясни Тодорова.
Комисията има и съдебни разходи за около 100 хил. лв. по заведени срещу ДКЕВР дела. Общият бюджет на регулатора за тази година е за 3,9 млн. лева, но от него блокирани са 15% за резерв.
Все още се договарят и начините, по които Световната банка и ЕБВР да подпомогнат административните компетентности на комисията, обяснява Тодорова. За по-доброто взимане на решения от регулатора планират да изготвят финансов модел, за да може да се оценяват дългосрочно състоянието на системата. Имаме предложения и за консултанти на място, които да оказват помощ в текущата работа на ДКЕВР, както и обучения на експерти на ДКЕВР в ЕК, отбеляза Тодорова.