България има шанс да получи много повече средства от Европа за здравеопазване. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на откриването на заседание на Съвета за икономическо развитие и социални политики, чиято тема е "Здраве и здравеопазване: ключови цели и решения”.
"Ако искаме да получим 300 млн. лева за здравеопазване, спокойно можем да получим и 500 млн. лева”, поясни Плевнелиев по отношение на европейските кохезионни фондове.
Това, което е важно за България в плана на здравеопазването, е да бъдат изяснени приоритетите, за да може да сме наясно за какво са ни нужни тези средства и да можем да кандидатстваме за тях, като стъпваме на устойчива дългосрочна концепция, заяви той. Според Плевнелиев здравната реформа със сигурност ще е една от условностите за отпускането на средства от Европейския съюз.
"Това ще бъде ключът към отварянето на българските милиарди във фискалната рамка 2014-2020 г.”, поясни президентът.
Президентът смята, че такива средства трябва да се насочат на първо място към създаването на адекватна и ефективна спешна помощ и в създаването на електронно здравеопазване. Той поясни, че новата реформа трябва да устойчива и необратима и изрази съжалението си, че през последното десетилетие здравната система у нас е останала една от най-нереформираните.
По думите му предстои поетапно и хармонизирано изграждане на системите на електронно здравеопазване. То ще включва комуникиращи си помежду си електронни болници, бази данни, електронни аптеки и лични електронни медицински картони. Всичко това трябва да бъде обединено в една информационна екосистема, която да е в услуга на всички и да е вързана към електронното правителство.
Според държавния глава Националният план за изграждане разширяване и оборудване на лъчетерапевтични отделения, който е финансиран чрез еврофондове, може да бъде сметнат за достатъчно убедителен пример за това как фокусираното инвестиране на средствата на база на устойчива дългосрочна стратегия може да предоставя решения в интерес на пациента.
България е на предпоследно място в класация по качество на здравеопазването, включваща 34 европейски държави, поясни Плевнелиев.
Причината за лошото ни представяне са допуснатите медицински грешки, продължителността на престоя в болниците и повишението на разходите. За последните Плевнелиев подчерта, че растежът им е забележителен - 16,3% за болничната помощ в рамките на година.