Учителите са като втори родители за децата. В днешно време дори бихме казали, че те прекарват повече време с малчуганите, отколкото майките и татковците. На тях се разчита да научат децата на знания и да ги възпитат, но освен всичко това в техните ръце е и животът на децата.
Това е и причината 300 преподаватели от 15 области да бъдат обучени как да реагират при бедствия и аварии. Във Военната академия в София се провеждат лекции за евакуация на учениците при екстремни ситуации и как да се справят със стреса след травматични събития, съобщава TV7.
Като част от заниманията са симулация на авария, при която стената на язовир Искър е скъсана и как би изглеждала София при такъв инцидент. Ако това се случи в учебно време, животът и евакуацията на децата в класната стая е в ръцете на учителите. По закон те са част от единната спасителна система в България.
Най-важното е да знаем, че при авария, каквото и да направим, това е нормална реакция при ненормална ситуация. Възможно е след това да има чувство за вина, стрес и депресия. Децата са най-рисковата група. Сред подготвени симулации за учителите е и земетресение.