С около 56 млн. лв. на година повече ще получава АЕЦ "Козлодуй”, когато мощността на блокове 5 и 6 бъде повишена на 104%. Това показват изчисленията на главния експерт по ядрена енергетика на компанията "Риск инженеринг” Никита Христов. Това ще стане заради повечето електроенергия, която ще произвежда централата след модернизацията. Мерките, които ще доведат до ефекта повишаване на мощността на реакторите с 4%, се изпълняват в момента и са част от удължаването на живота на блокове 5 и 6.
"Общата мощност на централата в момента е 2000 мегавата. Когато тя бъде увеличена на 104%, това означава, че ще нарасне на 2080 мегавата. На година блоковете работят по 8 760 часа, което означава, че ще произвеждат 700.8 мегаватчаса повече електроенергия от сега”, обясни Христов. Ако тези количества ток се продават на свободния пазар, където в момента цената на 1 мегаватчас се движи около 80 лв., това прави 56.064 млн. лв. повече приходи за централата, изчислява експертът.
Атомните централи, които Турция строи, няма да са конкурент на България на пазара на електроенергия в региона, смята Никита Христов. Вярно е, че в момента югоизточната ни съседка работи активно по няколко такива проекта, но токът от тях ще бъде предназначен по-скоро за вътрешно потребление, а не толкова за износ, стана ясно от думите на експерта. Според плановете на Анкара до 2050 г. на тях ще са им необходими 80 хил. мегавата повече мощности. "Може и малко да преувеличават, но все пак турците планират развитие на икономиката си, което ще поеме голямо количество електроенергия. Така че по-скоро тези атомни централи ги правят за себе си. Не мисля, че ги строят, за да изнасят ток за България или към други страни”, казва Христов.