Проблем за Ципрас: Цакалотос отказва да е финансов министър

Гръцкият премиер вероятно ще остави служебния министър Хулиаракис

по статията работи: iNews.bg | 22.09.2015 | 14:02
Проблем за Ципрас: Цакалотос отказва да е финансов министър
AP/БТА

Вторият министър на финансите в предишното правителство на Алексис Ципрас - Евклидис Цакалотос, още не е дал съгласието си да заеме същия пост и в новия кабинет с мандата на Сириза. Това съобщи гръцкото държавно радио, цитирано от Ройтерс.

От съобщението става ясно, че министър-председателят Ципрас не можел да убеди за втори министерски мандат родения в Холандия и образовал се във Великобритания финансов експерт Цакалотос.

Агенцията не посочва какви са причините за отказа му, но припомня Цакалотос е член на фракцията "53+", част от която е недоволна, че партията се отдалечава от основни леви политически принципи в името на властта.

Като алтернатива за финансов министър се сочи Георгиос Хулиаракис, който заема в момента поста в служебното правителство. Хулиаракис също бе член на екипа за преговори с международните кредитори и е оценяван като технократ. Ципрас обаче държал финансовият пост да се заема от политическо лице.

Съставът на новия кабинет ще бъде представен по-късно днес. Двата основни приоритета на управление ще бъдат намаляване на дълговото бреме на Гърция и овладяване на имигрантската вълна.

Ако Цакалотос все пак откаже да влезе в кабинета, това ще е ранен удар по Ципрас, но не и сериозен удар, тъй като финансистът все пак е готов да оглави преговорния екип, коментира държавното радио в Атина. Премиерът обмислял също и създаване на комисия по антикризисните мерки в подкрепа на финансовото министерство, която би могло да се ръководи от Цакалотос или Хулиаракис.  


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега По света и у нас
  • 18:30 Още от деня коментарно предаване
  • 19:00 Последният печели...
  • 20:00 По света и у нас
  • 20:45 Спортни новини
  • 21:00 Референдум с Добрина Чешмеджиева
  • 22:00 Любов и саможертва тв филм /10...
  • 23:00 По света и у нас
  • Сега "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 20:00 "Ергенът" - романтично риалити с...
  • 22:15 "Колко ми даваш?" - забавно шоу с...
  • 23:15 bTV Новините - късна емисия
  • 23:45 "Добрият доктор" - сериал, с.6,...
  • 00:45 "Спирала" - сериал, с.4, еп.7
  • 01:45 "Приятели" - сериал, с.1, еп.12
  • Сега "Сделка или не" (премиера) -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 20:00 "Hell’s Kitchen България" (нов...
  • 22:00 "Йелоустоун" - сериал, сезон 1
  • 23:00 Новините на NOVA
  • 23:30 "ФБР" - сериал, сезон 4
  • 00:30 "Частни детективи" - сериал, сезон 3
  • 01:20 "Черният списък" - сериал, сезон 7
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.