Проверяват грамотността на 5600 деветокласници

Другата сряда учениците ще решават тест с 24 задачи

по статията работи: iNews.bg | 25.11.2016 | 16:34

Около 5600 ученици в IX клас от цялата страна ще се явят на 30 ноември т.г. на външно оценяване по функционална грамотност. Изследването трябва да се проведе между 10:00 ч. и 13:00 ч. и ще продължи един учебен час. Инструментариумът за него е разработен от Центъра за контрол и оценка на качеството на училищното образование (ЦКОКУО).

Оценяването ще се извършва чрез тест, включващ 24 задачи с избираем или с кратък свободен отговор. Те са разработени така, че да измерват знанията и уменията на учениците при работа с различни по формат и вид текстове. Основните познавателни равнища, които ще бъдат измерени, са намиране и извличане на информация, обобщаване и тълкуване и осмисляне и оценяване. Текстовете в изследването могат да бъдат с различен контекст – личен, образователен, социален, професионален.

Външното оценяване по функционална грамотност е заложено в Националния план за действие в изпълнение на Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността през периода 2015-2016 г. Резултатите ще бъдат представени на регионалните управления по образование и училищата до средата на декември. Чрез тях ще могат да се разработят конкретни политики за преодоляване на съществуващите дефицити.

До края на януари 2017 г. ЦКОКУО ще представи цялостен анализ на постиженията на учениците.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Референдум с Добрина Чешмеджиева
  • 22:00 Любов и саможертва тв филм /15...
  • 23:00 По света и у нас
  • 23:25 Ал Хайба тв филм /20 епизод/ (12)
  • 00:10 Още от деня коментарно предаване /п/
  • 00:40 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:15 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:10 История.bg /п/
  • Сега "Ергенът" - романтично риалити с...
  • 22:15 "Колко ми даваш?" - забавно шоу с...
  • 23:15 bTV Новините - късна емисия
  • 23:50 "Добрият доктор" - сериал, с.6,...
  • 00:50 "Спирала" - сериал, с.4, еп.12
  • 01:55 "Приятели" - сериал, с.1, еп.17
  • 02:25 bTV Новините /п./
  • 03:00 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • Сега "Hell’s Kitchen България" (нов...
  • 22:00 "Йелоустоун" - сериал, сезон 1
  • 23:00 Новините на NOVA
  • 23:30 "ФБР" - сериал, сезон 4
  • 00:30 "Частни детективи" - сериал, сезон 3
  • 01:30 "Черният списък" - сериал, сезон 8
  • 02:30 "Врагът отблизо" - сериен филм
  • 03:20 "Наследство" - сериен филм /п/
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.