Какво се случва, ако някой европейски гражданин има нужда от помощ, когато е в чужбина, а неговата собствена държава няма посолство или консулство на мястото? От Европейската комисия (ЕК) подсещат, че всички граждани на общността имат определени граждански права.
Те могат да поискат помощ от посолството или консулството на друга държава от ЕС и това право се прилага при ежедневни ситуации като откраднат паспорт, сериозна злополука или заболяване, както и при кризи, като скорошните събития в Либия.
Всички нови паспорти, издавани в 20 държави от ЕС, сред които и България, вече ще ни подсещат за това наше право. На страниците им ще се съдържа информация за консулската защита, съдържаща подробности относно това къде може да получите помощ по време на почивката си извън ЕС.
Тези права са гарантирани от Договорите за създаване на ЕС. В тях е записано еднакво третиране по отношение на закрила, предоставяна от дипломатическите и консулските органи на която и да е държава от ЕС за гражданите на общността, които пътуват или живеят в държава извън съюза.
През тази година един от всеки шестима европейци планира да прекара отпуската си извън ЕС. Като цяло европейците всяка година предприемат около 90 млн. пътувания извън ЕС по работа или за удоволствие.
Данните са от проучване на Евробарометър. То показа още, че 6% от българите планират пътуване извън ЕС през тази година. Същият е броят на сънародниците ни, които ще пътуват в рамките на общността, а 55% - по българските курорти.
Проучването обаче показа и нещо по-стряскащо – 33% от българите не смятат, че ще могат да си позволят почивка през тази година.
От Евробарометър обаче допълват, че това далеч не е най-големият процент – 47% от унгарците и 44% от поляците също не планират почивка. Средното за ЕС е 27% от анкетираните заявяват, че през тази година няма да почиват.