Щъркели са забелязани в небето над Бургас. Кадри на Иван Петров с предвестниците на пролетта споделиха от Меteo Bulgaria.
Всяка година около 400 000 щъркелa напускат гнездата си и се отправят на път. Птиците прелитат всяка година по два пъти разстояние от 5 000 км от Европа до Африка. Това е невидимата въздушна магистрала Виа Понтика. Част от нея минава през нашето черноморско крайбрежие - от устието на Дунава, през нос Калиакра, Бургаският залив, устието на Камчия и Ропотамо и накрая през Босфора в посока Африка.
Щъркелите обикновено се събират на огромни ята, като на определени места по нашето крайбрежие кацат, за да си починат и съберат сили. Един от пунктовете по Виа Понтика, където мигриращите птици традиционно спират да почиват, а някои по-стари и болни остават да зимуват и гнездят, е Бургаският залив.
Щъркелът е птицата, която за българите символизира идването на пролетта. А отлитането й е сигурен знак за настъпването на по-хладни дни и край на лятото.