Представители на хотелиерски и ресторантьорски организации се срещнаха с депутати от Коалиция на България, за да обсъдят забраната за тютюнопушенето.
От бранша изложиха пред народните представители затрудненията, с които са се сблъскали от въвеждането на забраната до сега.
Те поискаха да бъде върнато разделението на пушачи и непушачи в заведенията.
Според тях е редно всеки собственик на ресторант сам да определи колко квадратни метра са необходими за двете помещения.
"Там, където се продава храна, трябва да има зала за непушачи, а собственикът на заведението сам да определи колко да бъде голямо това помещение", предложи Иван Михалев, член на БАХРА от Стара Загора.
Всеки собственик сам да прецени колко квадратни метра са необходими за пушачи и за непушачи, поиска друг представител на сектора.
600-700 милиона лева сме назад от въвеждането на забраната, отчете председателят на БАХРА Благой Рагин.
По информация на Димитър Локарев от БАХРА-Пловдив над 40% от заведенията в града на тепетата са фалирали, а повече половината от персонала е бил съкратен.
Той заплаши, че ако този закон не се промени, браншът отново ще излезе на улицата през септември.
Локарев посочи, че за първите няколко месеца на годината са издадени 3682 акта само в Пловдив.
Според него този закон подпомогна само бюрокрацията и развитието на корупцията.
"Това беше първата зима, в която браншът се сблъска с този закон, и последиците бяха потресаващи", оплака се Атанас Димитров от БАХРА-София.
Той допълни, че в период на рецесия и икономическа криза работещи стопански субекти не бива да бъдат ограничавани по какъвто и да било начин.
"Ние се чудим как да свържем двата края, а те приемат закон, с който ни режат главата", възмути се Емил Коларов от Сдружение на заведенията в България.
Според Константин Диков с въвеждането на забраната се убива желанието на българина да се забавлява.
"Българинът е такъв - иска да излезе да изпие едно питие и да изпуши една цигара Това е все едно да забраниш на италианците да ядат паста", коментира той.
От браншът обещаха да помогнат на следващите управляващи с нови работни места, ако променят закона, и се обърнаха към представителите на Коалиция за България, че са спечелили много избиратели с обещанието, че ще отменят забраната за тютюнопушене.
Този въпрос събужда много повече социални страсти, отколкото ядрената енергетика в България, заяви депутатът от Коалиция за България Мартин Захариев.
Той смята, че категорично трябва да има промяна на този закон, и допълни, че за "нас забавлението е свързано с цигари".
По думите му със сигурност трябва да бъде позволено пушенето в нощните заведения след 23:00 часа, но и да се засили контролът върху другите обществени места – като детски и спортни площадки, стадиони и други.
Това не е популистки ход, а много ясна подкрепа за малкия бизнес, подчерта Мартин Захариев.
Депутатът от Коалиция за България Спас Панчев пък заяви, че нещата в България не са еднозначни, защото има хора, които искат да отидат на места, където не се пуши, но има и такива, които са на обратното мнение.
Според него трябва да бъде намерено някакво решение по въпроса за тютюнопушенето, който да удовлетворява всички страни.
Той посочи, че след въвеждането на забраната у нас 3-4% от българите са се отказали от тютюнопушенето, защото нямат възможност да пушат в заведенията, а в същото време много заведения фалираха.
Пълна забрана има само в 5 държави от ЕС и някои от тях вече са предприели мерки да премахнат този закон, тъй като са видели, че има негативни икономически страни, заяви депутатът.
"Ние сме част от ЕС и следваме правилата на ЕС", поясни Спас Панчев. Според него положението със забраната за пушене е създало нелоялна конкуренция.
Панчев подчерта пред представителите на сектора, че кандидатът за министър-председател Пламен Орешарски го е уверил лично, че подкрепя намерението да бъде променен законът.