Учени от Япония са успели да отгледат поколение от мишки, заченати със семенна течност, извлечена от дълбоко замразена тъкан от тестиси, предаде Reuters.
Специалистите от университета в Йокохама смятат, че техниката може да се използва при съхраняване плодовитостта на момчета, подложени на противораково лечение. Те съобщават, че си имат осем здрави мишлета, заченати със сперма от замразена и впоследствие размразена тъкан от тестиси.
"Криопрезервацията на тестикуларна тъкан може да се окаже реалистичен начин за съхраняване на плодовитостта", пишат авторите на изследването с ръководител Такехико Огава.
Безплодието е един от основните странични ефекти при лечението на някой типове рак. Тъй като успеваемостта на терапиите за злокачествени заболявания в детска възраст се подобрява, запазването на плодовитостта е важен въпрос за пациентите и техните родители.
Замразяването на семенна течност за бъдеща употреба е възможно само при момчета, достигнали пубертета. Японските специалисти предварително са създали органна култура, която предизвиква при мишки пълна сперматогенеза - процес на производство на семенна течност от тестисите. В настоящия експеримент учените са замразили тестикуларни тъкани от новородени мишки. След размразяването им те са отглеждани в лабораторна среда и е предизвикана сперматогенеза. Изследователите са установили, че размразените тъкани са в състояние да произвеждат сперма също толкова ефикасно, колкото и сравнителна незамразена тъкан, допълва БТА.
След това екипът е използвал микроинсеминация - вкарване на сперма от съхранявани в замразено състояние над четири месеца тестикуларни тъкани директно в незрели яйцеклетки. Резултатът - осем здрави мишлета, които са се развивали нормално и са били в състояние да се възпроизвеждат.