Руският министър- председател Дмитрий Медведев ще поиска от президента Владимир Путин удължаване с 6 месеца на ограничителните мерки, въведени срещу Запада заради неговите санкции срещу Русия, предаде Ройтерс.
Русия наложи забрана на вноса на западни храни миналата година, след като Западът въведе визови ограничения и замрази авоарите на руски представители заради ролята на Москва в украинската криза. Сега се очаква руските ограничителни мерки да бъдат удължени със 6 месеца в отговор на европейското решение за удължаване на санкциите срещу Русия
По-рано днес външните министри на ЕС решиха да бъдат удължени ограниченията срещу Москва до началото на идната година. Европейските санкци засягат цели отрасли от руската икономика, включително банковото дело, отбраната и петрола, които не могат да се финансират от европейските пазари. Сегашното им действие изтичаше в края на юли.
Днес те бяха удължени "докато Русия изпълни задълженията си, произтичащи от Минските споразумения" за прекратяването на огъня в Украйна, заяви британският външен министър Филип Хамънд.
Русия ще отвърне на решението на ЕС да удължи срока на санкциите въз основа на принципа за взаимност, заяви веднага след това говорителят на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС. "Неведнъж сме казвали: в размяната на санкциипринципът за взаимност е основа на нашия подход", изтъкна говорителят на Кремъл. "Русия не бе инициаторът, но в случая, доколкото (режимът на санкции) се удължава, ще действаме въз основа на принципа за взаимност", добави той. Русия смята тези санкции за необосновани и незаконни; те ощетяват не само интересите на стопанските субекти от федерацията, но "и на самите тези страни, т. е. интересите на данъкоплатците в европейските държави", изтъкна Песков.
Секретарят на Съвета за сигурност на Руската федерация Николай Патрушев пък обясни в интервю за в. "Комерсант", че Русия не разполага със средства да попречи на руски доброволци да заминават да се бият в отцепническа Източна Украйна. "Ние не ги насърчаваме и не ги възнаграждаваме. Истината е, че е невъзможно да им попречим да заминават за Украйна", посочи Патрушев, който оглавяваше руските тайни служби (Федералната служба за сигурност, ФСС) от 1999 до 2008 г.
"В Русия има над два милиона украински бежанци. Те разказват за жестокости, за сражения и емоцията кара другите да заминават да се бият в Украйна", добави той.
Кремъл твърди, че руските войници в Украйна са доброволци, които вече не са част от руската армия. Киев настояваше многократно пред руските власти да затворят границата си с Източна Украйна, за да спрат притока на оръжия и военна техника към нея. Според Патрушев украинската криза е последица от държавен преврат, финансиран от САЩ с цел да се унищожи Русия. "Това, които ги интересува, не е Украйна, а Русия. Те искат ние да престанем да съществуваме като държава", казва той пред вестника и обяснява: "Имаме много ресурси, а американците смятат, че ги притежаваме незаконно и че не ги използваме както трябва".
Междувременно генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг приветства днес решението на Съвета на ЕС за удължаване на санкциите срещу Русия. Това е добро решение и съдържа посланието, че когато дадена държава извърши незаконни действия в разрез с международното право, има последствия. Рано или късно това ще доведе до промяна в поведението на Русия, Москва ще започне отново да сътрудничи, заяви Столтенберг на пресконференция.
Не сме в състояние на Студена война, но повече не сме и стратегически партньори с Русия. По средата сме - между спомените от Студената война и отпадналото стратегическо партньорство с Москва. НАТО не търси сблъсък с Русия, нито надпревара във въоръжаването, посочи генералният секретар. Продължаваме да работим за повече прозрачност и предвидимост. Ще продължим да разчитаме на политиката на сдържането, което включва ядрени оръжия и противовъздушна отбрана (т. нар. ракетен щит), повишена готовност, поясни Столтенберг.