Светият синод потвърди избора на варненския и великопреславски митрополит Кирил за наместник- председател на Българската православна църква (БПЦ) до избора на нов патриарх и софийски митрополит. Решението си синодът обяви в официално изявление пред медиите, представено от главния секретар на Светия синод епископ Наум.
Според Устава и Закона за вероизповеданията българският патриарх е и софийски митрополит. Тези две длъжности съчетани в една личност са неотделими, смятат висшите духовници.
След кончината на патриарх Максим не може да се свика църковен събор, който да извърши промени в Устава и най-вече да промени материалните условия и процедурата за избор на патриарх преди да е свикан патриаршески избирателен събор, както и да се приеме синодална наредба с подобен предмет.
Писмата на пловдивския митрополит Николай и великотърновския Григории са станали известни първо на медиите, преди да бъдат представени и разгледани в заседание на Светия синод и по тях да се вземе решение, се посочва в становището на висшия духовен орган.
Заседанието на Светия синод от 10 ноември 2012 г. е законно, тъй като заседава в законен състав – присъствали са 12 митрополити и то е било председателствано от най-старшия по митрополитско служение, а именно - митрополит Григорий.
В устава на БПЦ няма процедура за избор на наместник-председател. При отсъствие на изрична уредба в устава за провеждане на избора на наместник-председател, Светият синод е свободен да избере процедура за гласуване, обясняват митрополитите. След разисквания Светият синод взема решение да се проведе тайно гласуване за наместник-председател, заради обективността и за да бъде проведен свободен избор.
Тайното гласуване в най-голяма степен разкрива истинската воля на гласуващите, то е и неопорочено от страх, външни влияния и внушения, заяви епископ Наум. Именно с тайно гласуване според устава на БПЦ и обществения разум се избират всички органи в българската църква.
В официалното изявление на Светия синод се посочва още, че председателстващият заседанието от 10 ноември (Григорий) обявява и поздравява, че със седем гласа за наместник-председател на Светия синод е избран варненският и великопреславски митрополит Кирил. Всички митрополити приемат този резултат, тъй като няма изрично предвидено мнозинство за избор на наместник-председател.
Това решение на Светия синод е по специалната норма за избор на наместник-председател, а не оперативно решение. Няма изказани особени мнения и оспорвания в заседанието на синода. Протоколът от заседанието е подписан от 9 митрополити.
"Решението на Светия синод от 10 ноември, под чието съдържание стои подписа и на великотърновския митрополит Григорий, е влязло в сила от момента на подписването му от 9 митрополити и поражда правни последици. В устава на БПЦ не съществува възможност за оттегляне или заличаване на подпис след неговото полагане. Това е логически и правен абсурд", се посочва още в официалната позиция на архиереите.
Каноните на Светата православна църква са категорични относно поведението на всеки епископ и ако някои извърши нещо въпреки даденото вече съгласие и подпис, ще лиши себе си от честта си, смята висшият клир.
Светият синод подчерта, че БПЦ е самоуправляваща се институция и той няма да позволи да приема тълкувания, внушения и да работи под натиск от когото и да било включително и от членове на синода.
"Членовете на Светия синод сме отговорни архиереи и не бихме позволили да се поставя под съмнение нашето отношение към Бога и авторитета на БПЦ", подчертаха в заключение архиереите.
На днешното заседание на Светия синод липсваха 6-ма от митрополитите. Това бяха пловдивският Николай, великотърновският Григорий, врачанският Калиник, плевенският Игнатий, митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф и Западно- и средноевропейският митрополит Симеон.