"Прочистиха" The Guardian в името на нацията

Лично Дейвид Камерън наредил да се унищожи информацията от Сноудън

по статията работи: Антония Михайлова | 22.08.2013 | 07:06
"Прочистиха" The Guardian в името на нацията
AP/БТА

Лично британският премиер Дейвид Камерън наредил да се унищожат харддисковете с информацията от Едуард Сноудън в британския вестник The Guardian.

По данни на ВВС британският министър-председател е дал нареждане на секретаря на кабинета си Джеръми Хейууд да се свърже с редакцията на вестника и да вземе мерки за унищожаването на дисковете.

Вицепремиерът Ник Крейг потвърдил, че британските власти са изискали от вестника да унищожи информацията от Сноудън и подчертал, че това е направено от съображения за национална сигурност. По думите му секретните данни може да представляват сериозна заплаха за националната сигурност, ако попаднат в чужди ръце.

Той подчертал, че унищожението на информацията няма да повлияе на възможността The Guardian да публикува статии по тази тема, но ще стане предпазна мярка за защита на живота и осигуряването на безопасността.

Москва оцени действията на Лондон като проява на двоен стандарт в сферата на правата на човека.

"Констатираме, че стъпките, предприети от властите на Великобритания към редакцията на вестник The Guardian, са в дисонанс с изявленията на британската страна за привърженост към универсални правочовешки стандарти, включително в областта на свободата на медиите, осигуряване правата на журналистите и охраната на личния живот", заяви в сряда официалният говорител на руското външно министерство Александър Лукашевич.

Лукашевич напомни, че според оценките на правозащитниците информацията, на която Едуард Сноудън е дал гласност, свидетелства за груби нарушения в международното право, непосредствено засегнали правата на милиони хора по света.

Той добави, че Великобритания има смисъл да обърне внимание на тревожната тенденция за нарушение на основните права и свободи на човека, включително свободата на медиите, а не да се занимава със съмнителни методики на "замитане на следи".

Междувременно Еврокомисията заяви в сряда, че свободата на медиите трябва да уравновесява националната сигурност.

"Еврокомисията застъпва пълното спазване на свободата на изразяване и информация на медиите във всички държави членки и на свободно и плуралистично общество. Но в същото време тези фундаментални права не са абсолютни, винаги е необходимо да се спазва приемливо равновесие с други права, касаещи например националната сигурност", заяви на брифинг в Брюксел говорителят на ЕК Оливие Байи.

"Не може да има свобода без сигурност и обратното", отбеляза той, но отказа да коментира случая с вестник The Guardian, отбелязва Интерфакс.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


23 задънена улица 28.01.2014 | 14:34
"Лично Дейвид Камерън наредил да се унищожи информацията от Сноудън" ха Камерън е клекнал пред американците, това е. Мижитурка.
22 amber sky 22.08.2013 | 20:12
чудех се кога ли ще ги погнат от The Guardian защото е видно че те силно симпатизират на хора като Джулиан Асандж и Едуард Сноудън
21 ferdi mravkata 22.08.2013 | 18:26
Малии полека, че ти яко си влязъл във филма
20 ferdi mravkata 22.08.2013 | 17:14
никак не се учудвам, те британците винаги го играят в съюз с американците
19 dancho danchev 22.08.2013 | 13:21
Наистина, много точна мисъл.
18 мрачен интелектуалец 22.08.2013 | 12:10
Според твоите критерии за демокрация, си е демократично.
17 мрачен интелектуалец 22.08.2013 | 12:10
Хахахаха! Никога не е имало британска независимост :) Хахаха! Голяма си шматка, ей!
16 трендафил въжарски 22.08.2013 | 11:42
това не е много демократично. Или?
15 emanoil momchev 22.08.2013 | 10:59
Разкритията на Сноудън си бяха самата истина, руснаците затова се застъпиха за него, а иначе Камерън нека дава каквито си иска нареждания.
14 Миро Т 22.08.2013 | 09:51
Всичко вече се следи, заличава се информация и всякакви тайни действия. Дори не се опитват да го правят тайно...
13 Средновековен Рицар 22.08.2013 | 09:50
Точно така. Камерън изпълнява това което му се казва от Обама и щатите. Няма я тази английска независимост, която е била преди време.
12 Sweet Dreams 22.08.2013 | 09:49
За много неща са прави браушките и го показват на целия свят, за да се види, че американците управляват дори и британците.
11 Бате Рамбо 22.08.2013 | 09:49
Аз съм разочарован от британците. Първо се опитаха да предадат Асандж, а сега гледат изобщо да се отърват от всякаква информация за Сноудън.
10 Миро Т 22.08.2013 | 09:48
Сноудън направи много разкрития, които за мен са си точни и самата истина. Повече от ясно е, че това ще го бъде така.
9 Средновековен Рицар 22.08.2013 | 09:47
Не е трябвало изобщо да се меси в политиката на вестниците. Така хората няма да могат да вярват, че четат безпристрастна преса.
8 Sweet Dreams 22.08.2013 | 09:46
Нищо благородно няма вече в англичаните. Отдавна не са независима страна и правят това, което им наредят от САЩ.
7 Бате Рамбо 22.08.2013 | 09:45
Руснаците постъпиха като пичове и помогнаха на Сноудън. Не може цял свят да мисли, че е прав, а Камерън да играе по свирката на американците.
6 подут венец 22.08.2013 | 09:34
"Москва оцени действията на Лондон като проява на двоен стандарт в сферата на правата на човека" - Прави са от Москва!!!
5 Janeta Ivanova 22.08.2013 | 09:28
Бил е принуден да го направи, а и свободата на словото не съществува, това, което не трябва да има гласност просто го унищожават.
4 средна патерица 22.08.2013 | 09:23
Ами британците винаги са играели по свирката на САЩ и сега не е по-различно. Обама е скръцнал със зъби на Камерън и той изпълнява.
3 chest slava 22.08.2013 | 09:20
Този Дейвид Камерън как ще унищожи информацията във вестника, къде утиде свободата на словото, нали живеем в демокрация.
2 kiki amerikaneca 22.08.2013 | 09:02
Добре е направил Дейвид Камерън от гледна точка на това, че е защитил нацията си. Той е истински лидер.
1 Даная Михайлова 22.08.2013 | 08:38
Не може да има свобода без сигурност и обратното - хубава мисъл.

ТВ програма

Кино

  • Сега Любов и саможертва тв филм /10...
  • 23:00 По света и у нас
  • 23:25 Ал Хайба тв филм /16 епизод/ (12)
  • 00:10 Още от деня коментарно предаване /п/
  • 00:40 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:15 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:10 История.bg /п/
  • 04:10 Арт детектив /п/
  • Сега "Колко ми даваш?" - забавно шоу с...
  • 23:15 bTV Новините - късна емисия
  • 23:45 "Добрият доктор" - сериал, с.6,...
  • 00:45 "Спирала" - сериал, с.4, еп.7
  • 01:45 "Приятели" - сериал, с.1, еп.12
  • 02:10 bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • Сега "Йелоустоун" - сериал, сезон 1
  • 23:00 Новините на NOVA
  • 23:30 "ФБР" - сериал, сезон 4
  • 00:30 "Частни детективи" - сериал, сезон 3
  • 01:20 "Черният списък" - сериал, сезон 7
  • 02:15 "Врагът отблизо" - сериен филм
  • 03:15 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.