След атентата в Сан Бернардино, при който загинаха 14 души, 21 бяха ранени, в САЩ на дневен ред отново излязоха темите за контрола на оръжията и мюсюлманите в страната.
Припомняме ви, че на 2 декември 28-годишният Саид Фарук и 27-годишната Тешфин Малик нападнаха в център за хора с ограничени възможности в град Сан Бернардино. Те нахлуха в заведението и откриха огън от автоматично оръжие. И двамата за американски граждани, които са проповядвали радикален ислям.
Това беше поредната вълна, която кандидат президентът Доналд Тръмп яхна.
Фаворитът в надпреварата за републиканската кандидатура за президентските избори в САЩ, призова в понеделник за "тотално и пълно прекратяване на влизането на мюсюлмани в САЩ".
Предложената забрана следва да остане в сила, "докато представителите на нашата държава разберат какво става", се посочва в изявление от неговия щаб. В него се казва още, че предложението на Тръмп идва в отговор на нивото на омраза сред "широки сегменти от мюсюлманското население" спрямо американците.
За да подкрепи своето предложение, той се позова на данни от консервативната организация Център за политика на сигурност, според които 25% от мюсюлманите намират за оправдано насилието срещу американци.
В обръщение към нацията в неделя президентът на САЩ Барак Обама призова американците да проявяват толерантност към своите съграждани, независимо от тяхната религия.
Изявлението на бизнесмена милиардер и бивша телевизионна звезда предизвика остри критики и от неговите съперници за номинацията на републиканците, които търсят начини да го отстранят от челната позиция. Унищожителни коментари последваха от бившия губернатор на Флорида – Джеб Буш, от губернатора на Охайо – Джон Касич и от губернатора на Ню Джърси – Крис Кристи.
Сенатор Линдзи Греъм каза, че Доналд Тръмп "е преминал от правене на абсурдни коментари към това да бъде откровено опасен със своята бомбастична реторика". Говорител на друг кандидат на републиканците – Бен Карсън, заяви, че според Карсън религията не трябва да бъде лакмус тест за влизане в страната, но всеки, който посещава САЩ, трябва да бъде наблюдаван по време на престоя си, какъвто е случаят в много държави.
Фаворитката за номинацията на Демократическата партия за президентските избори Хилари Клинтън също критикува предложението на Тръмп, наричайки го "заслужаващо порицание, предубедено и създаващо разделение".
Ибрахим Хупър, директор на Съвета за американско-ислямски отношения – мюсюлманска група за подкрепа, коментира идеята на Тръмп с думите: "Влизаме в сферата на фашизма".
За да опровергае думите на Доналд Тръмп телевизия CNN извади съвсем различна гледна точка.
Мюсюлманите са миниатюрна част от населението на САЩ. Според последното преброяване те са едва 1%, а според демографски изчисления до 2050 г., техният брой ще се увеличи до 2.1%. От мюсюлманите, които живеят в Америка, 63% са имигранти.
В сравнения с американците, мюсюлманите с американски произход са много по-образовани. Веднага след евреите, хората, които изповядват исляма за втората група в САЩ с най-много висшисти.
Докато в много части на мюсюлманския свят, жените са ограничени в своя статут до втора ръка хора, то американските мюсюлмански жени (почти 90%) са по-образовани от мъжете в тази етническа група.
Освен това в материала си CNN посочват, че американските мюсюлмани са в основата на изграждането на "най-великата нация в света". Около една четвърт от африканците, доведени в Съединените щати като роби, са били мюсюлмани, повечето от които след това са били принудени да приемат християнството.
Проучване на общественото мнение в САЩ, направено след нападението в Сан Бернардино, Калифорния, показа големи разлики във възприятията на демократите и републиканците към мюсюлманите. 69% от републиканците са изказали най-малко страх по отношение на мюсюлманите в сравнение с 39% при демократите.