Бурни обсъждания предизвика процедурата за определяне на прага на бедността в Индия. Въпросът дали човек може да живее нормално с по 38 евроцента на ден се оказа доста спорен, като отговорът на правителството е положителен – да, това е сума, която, ако притежаваш, не те прави беден и не е редно да получаваш социални помощи.
След този отговор обаче в страната се надигна недоволство, става ясно от материал на френското издание Expansion. В резултат държавата като че ли се отказа от мнението си и започна да преосмисля позицията си за прага на бедност в Индия.
Макар и азиатската икономика да се определя единодушно като една от най-бързо развиващите се в света и предлагаща голям потенциал на чуждестранните инвеститори, немалка част от огромното население разполага със силно ограничени финансови възможности.
От месеци положението на най-бедните допълнително се влошава от задържащата се инфлация в близост до 10%, като на този фон Върховният съд поиска от Комисията за планова икономика да ревизира числата за прага на бедност, така че, ако е необходимо, да бъде сменен методът за разпределяне на държавни помощи.
В специална нота до съда отпреди десетина дни комисията посочи, че хората с дневен доход от 25 рупии (38 евроцента) за селското население и от 32 рупии (48 евроцента) за градското не са бедни и следователно не могат да се възползват от социални помощи. Всеки, който разполага поне с тази сума средно на ден, може да покрие нуждите си от "храна, образование и здравеопазване", смята институцията.
В страната, в която в момента една трета от населението (360 млн. души от общо 1,2 млрд.) получават държавни помощи под формата на хранителни продукти, това експертно мнение беше посрещнато много остро. Критики се надигнаха не само от работници, синдикати и опозиционни партии, но дори и от представители на управляващите.
В понеделник ръководството на комисията, предложила прага на бедност, направи крачка назад в разсъжденията си и увери, че числата не били финални. Стана ясно, че в момента се изучава нова методология за определяне на праговите нива, но все още липсва конкретно решение какви всъщност да бъдат те.
Министърът на земеделието и околната среда Джайрам Рамеш пък подчерта, че няма никаква връзка между оценките за броя на бедните и за броя на тези, които ще получават помощи. По този начин той се опита да отхвърли предположенията, че Индия по изкуствен начин цели да прикрие истинските мащаби на бедността в страната.
Предложението на Световната банка за прага на бедност в азиатската държава е за 91 евроцента на ден. Проблемът на властите е, че, ако то бъде прието, официалният брой на бедните ще скочи много рязко.
От друга страна, последната актуализация на този праг (от 2004-2005 г.) е определила, че индийците, които имат среден дневен доход от над 19 рупии (29 евроцента) в градовете или 15 рупии (23 евроцента) в селата, не се нуждаят от помощи.