Отрицателното отношение на англичаните към българи и румънци продължава с пълна сила с наближаването на Нова година, датата, от която се очаква, че Обединеното кралство да бъде "залято" от емигрантска вълна.
Британският вестник Daily Express, смятан за една от ключовите медии на Острова, се опита да докаже за пореден път, че емигрантите от Европейския съюз не са желани в страната, като пусна сред читателите си петиция с призив към правителството да запази контрола над идващите в страната български и румънски работници.
До момента тя е събрала около 75 хиляди подписа, а от уебсайта на изданието посочват, че на ден, по техни изчисления, близо 15 хиляди техни читатели се включват в нея.
"Подкрепата е толкова изумителна, че рекордна купчина писма с нашите купони за изрязване минава през сортирането на Кралската поща в близост до офиса ни.
И през изминалата нощ подкрепата продължи да пристига, така че продължавайте да ни изпращате тези купони.
Когато нашата петиция премине 100 000 подписа, което се очаква да стане скоро, тогава ще засилим натиска над парламента да обсъди проблема", пишат още от британският вестник.
От Daily Express са на мнение, че са постигнали нещо наистина нечувано и интересът към петицията нараства все повече.
"До дни това официално ще е най-мащабната и показателна кампания, която редакция на вестник е правила в историята на Англия.
И не само – на сайта ни също има хиляди постове и коментари на хора, които чрез него искат да впишат имената си в петицията", обясняват журналистите, които започнаха кампанията, която призовава британското правителство да затвърди контрола върху български и румънски имигранти, които трябва да залеят Англия след 1 януари.
Политикът Найджъл Фарадж, който е посетил България и Румъния споделя, че разбира защо хората от двете държави искат да дойдат в Обединеното кралство:
"Видях как живеят тези хора – на места в колиби и катуни. Мизерията е пълна, особено в българския квартал "Факултета". Едва ли има човек, който, ако отиде и види тези места, би осъдил по някакъв начин тези хора.
И аз ги разбирам. Виждат Великобритания, те имат изграден образ за страната само с положителните ѝ страни – лесна за достъп, с много добра социална система. Би било по-скоро нелогично да не искат да дойдат."
"Тъжно е, но е истина, че държави като България и Румъния не са се възстановили от десетилетията комунистическо управление.
Дискриминираните в собствените си държави често са имали ограничен достъп до законна работа, за да живеят почтено, и са се обърнали към престъпността с цел да оцелеят.
И не се съмнявайте в това, мнозина ще донесат този начин на живот със себе си във Великобритания", четем в статията, която носи отрицателна слава на страната ни.