Преди да започне работа като ръководител на НАТО, Марк Рюте вече е прегледал няколко автобиографии на кандидати за своя дясна ръка. Очаква се сегашният му заместник Мирча Джоана, който заема поста от 2019 г., да се оттегли, за да участва в президентските избори в Румъния през ноември. Това съобщиха за Politico представители на НАТО, информира БНР.
Високопоставен дипломат от НАТО от Западна Европа е заявил пред изданието, че сред съюзниците има общ консенсус, че за заместник на Рюте трябва да бъде назначен източноевропеец.
"Постът може и да отиде при жена от Източна Европа", заяви пред "Политико" бившият говорител на НАТО Оана Лунгеску. "Не на последно място заради обществения натиск за назначаването на такава за генерален секретар вместо Рюте".
Рюте ще поеме ръководството на НАТО на 2 октомври. Военният алианс се насочва към спешна мисия за укрепване на източния фланг, за да предотврати евентуална руска агресия. Германия например смята, че Русия може да бъде готова да атакува страните от НАТО след пет до осем години, ако реши да го направи. Това прави задълбочените познания в областта на "кремлинологията" уместни, когато става въпрос за избора на заместник, допълва изданието.
Според дипломат и висш служител на НАТО, името на бившия министър на отбраната на Северна Македония Радмила Шекеринска е било широко тиражирано. Ако бъде избрана, тя ще бъде най-високопоставеният служител на НАТО от региона на Западните Балкани, извън Европейския съюз. Страната се присъедини към НАТО преди четири години, като Шекеринска изигра ключова роля за членството ѝ. Прозападно настроената Шекеринска сега е заместник-председател на Партията на европейските социалисти.
Шекеринска обаче е отказала коментар пред изданието.
Друг кандидат е бившият заместник министър-председател на България и бивш европейски комисар Мария Габриел, твърдят двама служители, които са пряко запознати с нейните планове.
"Има слухове около бившия европейски комисар и български вицепремиер Мария Габриел", казва пред изданието Лунгеску.
Габриел също не е отговорила на молбата на изданието за коментар.
Делегациите на България и Северна Македония в НАТО не са коментирали кандидатурите. От НАТО също са отказали коментар.