Американец засне филм за изяждането си от анаконда. Естествоизпитателят Пол Розоли разкри мотивите си да го направи, както и подробности какво представлява да бъдеш погълнат от змия. Смелият експеримент ще бъде излъчен по телевизионния канал Discovery идващата неделя, пише daily Mail.
Миналото лято Пол Розоли облече специален костюм, с който да оцелее след поглъщането си от 8-метрова змия с тегло 180 килограма. Розоли е категоричен, че не се е притеснявал за себе си, защото бил убеден в защитните качества на костюма, но много внимавал да не навреди на гигантското влечуго.
"Не исках да я стресирам твърде много. Исках да съм сигурен, че костюмът е мек и няма да нарани змията. Наистина не бях изплашен. Костюмът беше разработен и тестван от експерти, така знаех, че ще бъда в безопасност", категоричен е биологът.
Експериментът предизвика критика от страна на природозащитници, според които змията е била подложена на мъчение, но отговорът на Розоли е, че животното е невредимо. Американецът твърди, че идеята на екстремното преживяване била да направи нещо скандално и невиждано, което да донесе финансиране на научните му проекти.
Пол е роден в Ню Джърси, посетил е Амазония за първи път на 18 години. Той е прекарал два месеца в дъждовните гори на Перу с екип от десетина души в търсене на анаконда за експеримента си. Наред с това екипът е положил началото и на първото научно изследване на анакондите в дивата природа. Изследователите са измерили теглото и дължината на срещаните екземпляри и са взели проби от кожата им. Срокът, даден от Discovery за заснемането на експеримента е бил на път да изтече, когато естествоизпитателят и колегите му са намерили и проследили женска зелена анаконда, забелязана от Розоли за първи път през 2008 г.
През това време екипът му изработил и костюма – той се състои от въглеродни нишки, който го защитили както от смъртоносната захапка на змията, така и от храносмилателните й киселини. Костюмът е съдържал запас от кислород за три часа, устройство за комуникация и няколко камери. Преди да извърши опита, Розоли е погълнал малко електронно "хапче”, което да засича и предава здравословните му показатели към екипа.
Засега не е ясно как екстремният учен е успял да излезе от 8-метровата змия, но най-вероятно ще стане ясно след излъчването на експеримента.