Варшава и Краков в Полша, Берлин в Германия и Рига в Латвия - започнаха да изпитват проблеми с настаняването на бежанците от Украйна.
Бежанците искат да останат или близо до границата, или в големите градове, затова големите групи хора се насочват към Варшава и Краков.
Над 300 000 души пристигнаха само във Варшава, където още преди войната бяха имаше над 200 000 украинци.
В рамките на две седмици приблизително 100 хиляди украинци пристигнаха в Краков. Те бяха настанени в предварително подготвени зали, в хотели, а някои намериха подслон при други украински семейства, които работят тук (около 60 000 украинци вече работят легално в Краков).
Властите в Катовице и Люблин са изправени пред подобни трудности, пише "Сега".
Столицата на Германия също изпитва проблеми. Кметът Франциска Гифи заяви, че за да осигури настаняването на всички, кметството трябва да добавя по 1000 легла на ден, което вече е невъзможно. Гифи заяви, че нито една германска провинция не е в състояние сама да се справи с такова бреме, необходима е национална координация.
А бежанците в Берлин са в пъти по-малко от тези в Полша - от началото на руската инвазия 99 091 граждани на Украйна са се регистрирали в Германия, но точният им брой не е известен, тъй като украинците могат да влизат в ЕС без визи.
Дори и Рига, която е регистрирала само 623 бежанци, говори за проблеми. Резервите на града за настаняване на хора в беда са изчерпани. Рига ще продължи да приема бежанци, но затова ще бъдат сключвани договори с частни лица. Според заместник-председателя на Общинския съвет на Рига Линда Озола около половината от доброволците, които преди това са решили да приемат бежанци, сега са наясно, че не могат да направят това за дълго време.
Дори Лондон е под силен обществен натиск за по-ефективни мерки за подкрепа на бежанците от Украйна. Затова Великобритания ще осигури финансиране и на частни домове и неправителствени организации, настанили хора в нужда.
Домакинствата на Острова, които отворят домовете си за украински граждани, ще получават по 350 паунда подкрепа на месец. Регистрацията ще става на специален уебсайт, като ще има и контрол за условията и хората, които предлагат настаняването. Детайли по схемата ще бъдат оповестени в понеделник, като на по-късен етап към нея ще може да се присъединят и неправителствени организации и църкви. Говори се за минимален период, в който хората следва да са готови да предоставят настаняване – 6 месеца.
И новата схема на свой ред повдига въпроси, като организации критикуват, че големият проблем е изискването за виза от хората, пристигащи от Украйна.