Използването на германски оръжия за нападения срещу цели в Русия дълго време беше табу за Украйна. Сега се наблюдава промяна на курса с оглед на актуалното развитие на събитията на фронта.
Германското правителство разреши на Украйна да използва оръжия, доставени от Германия, срещу военни цели в Русия, обяви говорителят на германския канцлер Олаф Шолц Щефен Хебестрайт. "През последните седмици Русия подготви, координира и осъществи нападения от позиции в района на Харков, по-специално от граничния район в непосредствена близост", обясни той. Съгласно международното право Украйна има право да се защитава от тези нападения, пише Дойче веле.
"Тя може също така да използва доставените за тази цел оръжия в съответствие със задълженията си пред международното право, включително доставените от нас", заяви Хебестрайт. Теоретично няколко оръжия, доставени от Германия, могат да бъдат използвани за противодействие на руските атаки от граничната зона. Сред тях са например самоходната гаубица 2000 и ракетните установки "Марс II”.
По-рано правителството на САЩ също потвърди, че е разрешило на Украйна да използва американски оръжия в ограничен мащаб срещу цели на руска територия. Според представител на американското правителство обаче това се отнася само за контраатаки в защита на източния украински град Харков.
Ново решение на противоречивия въпрос
Въпросът дали Украйна също трябва да може да използва всички оръжия, доставени от Запада, за да атакува военни цели в Русия, е предмет на противоречиви дебати сред държавите от НАТО.
От известно време Украйна настоява за това, за да може да се бори по-ефективно с руските позиции във войната, която продължава вече повече от две години. Досега страната е използвала за тази цел предимно собствени ракети и безпилотни самолети. Досега западните оръжия бяха използвани предимно към руските позиции в окупираните от Москва райони на Украйна.
По информация, цитирана от DPA, държави като САЩ и Германия са обвързали прехвърлянето на определени оръжейни системи със строги условия за тяхното използване. В основата на това стои опасението, че конфликтът с Русия може да ескалира още повече и НАТО да стане страна във войната. Сега генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отхвърля руските заплахи, че използването на американски оръжия на територията на Русия ще доведе до ескалация на конфликта.