Иракски войски настъпват към центъра на Мосул и постепенно изтласкват бойците на "Ислямска държава", но офанзивата им е затруднена от снайперистки огън и самоубийствени атентати, както и от съображения за сигурността на цивилните, които джихадистите принудително превръщат в жив щит. Това съобщи командирът от иракската армия генерал-майор Сами ал Ариди, цитиран от Асошиейтед прес.
Той обясни, че в новоотвоюваните зони неговите специални части претърсват колите за скрити експлозиви, а също и жилищата за укриващи се ислямистки бойци.
В неделя иракските военни обсадиха квартал Ал Зохур в източен Мосул и стотици цивилни потърсиха прикритие зад техните редици.
Растящият брой на пострадалите при боевете в източен Мосул цивилни надвишава възможностите на правителството и международните хуманитарни организации да положат необходимите грижи, алармира вчера ООН, цитирана от Ройтерс.
"Близо 200 ранени цивилни и военни бяха хоспитализирани миналата седмица. Това са най-големите човешки загуби, откакто на 17 октомври започна кампанията за прогонване на джихадистите от последния им голям бастион в Ирак", каза координаторът по хуманитарните въпроси на ООН в Ирак Лиз Гранде.
Увеличава се броят на ранените цивилни, които за първия месец от офанзивата са 20% от всички пострадали в боевете.
ООН алармира, че групировката "Ислямска държава" е принудила десетки хиляди хора в Мосул да напуснат домовете си и да застанат като живи щитове срещу офанзивата на иракските сили към града, съобщи Франс прес.
Преди няколко дни бойци от групировката са взели за заложници жителите на няколко села в околностите на Мосул и са ги използвали като параван, за да се изтеглят във вътрешността на града. Джихадистите използват цивилни, за да не позволят да бъдат бомбардирани по въздух от международната коалиция и с артилерия от иракските въоръжени сили, пише агенцията, като се позовава на показанията на очевидци.
"Ситуацията в Мосул не е добра", разказва Башар, който е успял със семейството си да избяга от града. "Има стрелби навсякъде и семейства, които спят на улицата. Хората са много уморени и са насред огъня", допълва иракчанинът.
Хасан разказва как със семейството си били отведени "като овце" от съседно на Мосул село към града, когато военната операция започнала на 17 октомври. "Мосул е пълен с хора, които нямат храна и подслон", каза той.
Хасан е успял да се измъкне, но баща му и други негови роднини все още са блокирани в този град, който има над 1 милион жители и в който са се окопали между 3000 и 5000 бойци на "Ислямска държава".