Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността
Жозеп Борел
се срещна с лидерите на страните от Западните Балкани в Ню Йорк в рамките на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН.
В съобщение на Дипломатическата служба на ЕС, публикувано от Борел в социалните мрежи, се уточнява, че на срещата вчера са били обсъдени геополитически предизвикателства и "по-специално пагубното въздействие на
агресията на Русия срещу Украйна
и усилията на Китай да разшири икономическото си влияние".
Борел и лидерите на шестте страни от
Западните Балкани
са обсъдили значението на укрепването на устойчивостта и са подчертали необходимостта от стратегическо хармонизиране с Европейския съюз за запазване на регионалната стабилност.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността е заявил, че Западните Балкани са неразделна част от бъдещето на Европа.
Той е подчертал важността на връзките между ЕС и Западните Балкани и е повторил, че "членството в ЕС е постижимо, при условие че се следват
ключовите реформи с обновен фокус
".
"Лидерите трябва да вземат
смели и стратегически решения
, за да напреднат в своите европейски стремежи", е заявил на срещата Борел.
В съобщението се посочва още, че срещата е била възможност да се припомни необходимостта от разрешаване на съществуващите двустранни спорове, като същевременно на нея е била посочена важността на добросъседството, постигнато чрез диалог и компромис като стъпки от съществено значение за интеграцията в ЕС.
Борел е потвърдил отново ангажимента на ЕС да подкрепя Западните Балкани по техния европейски път, като е подчертал, че разширяването остава основен приоритет за ЕС.
На срещата присъстваха президентът на Косово Вьоса Османи, премиерът на Албания Еди Рама, президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова, Председателят на председателството на Босна и Херцеговина Денис Бечирович, вицепремиерът по външните и европейските въпроси на Черна гора Филип Иванович и сръбският президент Александър Вучич.
Шестте държави от Западните Балкани (Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Република Северна Македония, Сърбия, Черна гора) са
на различни етапи на евроинтеграция.