Европейската комисия настоява Великобритания да поеме всички разходи по напускането си на съюза. Брюксел посочва като пример преместването на европейски агенции, базирани в момента на британска територия. Това съобщава брюкселското издание "Политико".
Освен това Лондон ще трябва да поеме и валутния риск да се разплати с ЕС в евро. Това пък предвижда проект, изготвен от преговорния екип на ЕК по Брекзит, отбелязва изданието.
Проектът и позициите на ЕС по Брекзит ще бъдат обсъдени на извънредна среща на лидерите на 27-те страни от ЕС (без Великобритания) на 29 април в Брюксел.
Междувременно днес председателят на Европейския парламент Антонио Таяни се срещна с британския премиер Тереза Мей в резиденцията й на "Даунинг стрийт" 10. Двамата са единодушни, че правата на гражданите от ЕС, живеещи в Обединеното кралство, трябва да се гарантират възможно най-бързо в преговорите за Брекзит, съобщи по-късно Таяни, цитиран от Асошиейтед прес.
Председателят на ЕП и британският министър-председател са обсъдили целите на европарламента в преговорите, които се очаква да започнат след предсрочните избори във Великобритания на 8 юни. Каквото и споразумение да се постигне между Лондон и 27-те страни от ЕС, то ще трябва да бъде одобрено от Европарламента.
"Искаме да гарантираме правата на гражданите - на европейските граждани, живеещи в Обединеното кралство и на британските граждани, живеещи в ЕС. Това е най-важното послание", каза Таяни след срещата с Мей. И добави: "Това беше добро начало. Сега трябва да пристъпим към изпълнение".