С действията си Еврокомисията ще се опита да избегне възникването на криза с Италия във връзка с проблемите с дефицита в проектобюджета на страната за 2019 г., заяви еврокомисарят Пиер Московиси пред "Франс ентер", предаде БГНЕС. "Европейската комисия не възнамерява допускането на криза между Брюксел и Рим, тя смята, че мястото на Италия е в самия център на системата на Евросъйза, а не извън него и аз бих искал италианската страна да запази това си положение", каза Московиси.
"Ние може и да се различаваме в мненията, но това разминаване трябва да се намира в рамките, съществуващи в ЕС. Еврокомисията съвсем не възнамерява да принуждава Италия да преобрази бюджета си. Максималното, което можем да направим, е да помолим Италия да помолим Рим да представи нов бюджет, който отчита направените от наша страна забележки и съществуващите правила в Европейския съюз", казва още той.
Московиси отбеляза, че очаква отговор от Италия в близките няколко часа. "Самата Еврокомисия ще започне разглеждането на този въпрос във вторник, но тогава този въпрос само ще бъде изнесен за обсъждане. Тези дебати, този диалог между нас може да се проточи още три седмици, и в зависимост от резултатите ще преминем към нова фаза", допълни еврокомисарят. Той подчерта, че такива мерки са своеобразна премиера в работата на Еврокомисията и ЕС.
"По-нататък ще се определя какъв трябва да бъде следващият етап в процедурата. От особено знамение е самият дух на отговора на италианското ръководство, т.е. вписват ли се те при своя подход в общоевропейския стандарт в бюджетната сфера. В случай, че Италия се откаже да внася промени в своя проектобюджет, ние ще обсъждаме с нея този въпрос. Искането към Италия да даде отговор не е отправено, за да обявят те нови решения, а за да бъдат зададени на тази страна определени въпроси по отношение на бюджетния дефицит, за което настоявам както и преди", пояснява еврокомисарят.
Московиси уточни, че според него Рим е трябвало да снижи бюджетния дефицит с 0,6%, а вместо това италианците го увеличиха до 2,4% от БВП."Държавният дълг на страната представлява 132% от БВП, по този показател те са втори след Гърция. Това е тежък товар, който пада на плещите на италианците." Еврокомисарят обърна внимание на прогнозите за ръста на БВП, направени от италианска страна, като при това заяви, че те "не съответстват на действителността, към която сочат всички сериозни икономисти".