Лятото на 2010 г. беше едно от най-горещите в Русия. В страната имаше безпрецедентна суша, горски пожари и огромни загуби. Въпреки това обаче там продължава да властва скептицизъм около твърденията, че глобалният климат се затопля.
Гласовете, изразяващи неубеденост, че нещо с екологията не е наред, продължават да се чуват отчетливо, като сред тях е този на руския министър-председател Владимир Путин.
Руската метеорологична служба Росхидромет предупреди още през 2008 г., че страната ще понесе до 2050 г. покачване с между 4 и 6 градуса на средните дневни температури.
"Зависимостта между природата и икономиката на Русия предвид климатичните фактори (...) изисква създаването на сериозна научна база, за да може правителството да изработи политика в областта на климатичните промени", се казва в цитиран от АФП документ на Росхидромет.
Тези прогнози не попречиха на Путин да зададе в края на август, докато Русия все още страдаше от последствията от невижданата суша, въпроса дали наистина човешкият фактор оказва някакво влияние върху климата, припомня агенцията. Руският премиер остави да се разбере, че според него човешката дейност е надценявана в случая и тя има много малка роля за затоплянето на планетата.
"Климатичната промяна се случва, защото Земята диша, живее (...), или заради влиянието на човешката дейност?", запита тогава той.
По думите му преди 10 хил. години мамутите са започнали да измират заради затоплянето на климата, повишаването на нивото на океаните и намаляването на храната им. "И всичко това е станало без намесата на човека", подчертава Владимир Путин.
През 2003 г. пък той учуди света с изявлението, че 2-3 градуса в повече в Русия никак не са нещо лошо – тъкмо руснаците нямало да имат нужда от кожени палта.
Фокусът върху позицията на Путин по тези въпроси отново стана актуален след поредни изразени мнения в този дух при разговорите около срещата за климата в Канкун. Форумът започна в началото на тази седмица и ще продължи до 10 декември.
Може би за да внесе равновесие в руската позиция, президентът на страната Дмитрий Медедев се осмелява да изкаже по-различно становище. Преди година той оповести, че подкрепя приемането на доктрина за климата, целяща ограничаване на отделяните в атмосферата парникови газове.
И досега обаче не е станало видно това наистина да е сред приоритетите за Русия.