Кметът на македонската столица Петре Шилегов отново предизвика остри реакции в обществото след поредното решение за преименуване на улици в града, предаде БГНЕС.
От града са заличени имената на най-известните ръководители на национално-освободителното движение, включително и на участници в Солунските атентати. В Скопие вече няма да има улица носеща името на Борис Сарафов, който заедно с Даме Груев и Анастас Лозанчев ръководи щаба на Илинденското въстание през 1903 година. От града е заличен и Павел Шатев, един от солунските атентатори, който след 1945 г. е изпратен на заточение от режима на югославския диктатор Йосип Броз Тито, а тялото му е захвърлено в двора на една църква в град Битоля.
За да бъде последователен в своите решения, Шилегов, който организира "исторически турове в Скопие, в памет на Тито”, връща улица носеща името на ръководителя на Болшевишката революция в Русия през 1917 г. Владимир Илич Ленин.
Шилегов заличава и улицата на един от създателите на ВМРО Христо Батанджиев и на трагично загиналия президент Борис Трайковски през 2004 г. при самолетна катастрофа. И днес македонската столица е единственият град в Европа, където се срещат улици и булеварди носещи имена на комунистически лидери, включително и на диктатора Тито. В града няма нито една улица носеща името на поне един от десетките хиляди преследвани и убити след 1945 г. С имената на комунистически лидери има множество заводи, училища и дори културни центрове.
След разпада на СССР дори в Русия бяха възстановени старите наименования, включително и на Санкт Петербург, който бе преименуван от Сталин на Ленинград.