Вярата в Бог намалява по цял свят, показват резултатите от изследване на учени от американски университет. По-религиозни остават единствено хората в по-напреднала възраст.
Докладът, озаглавен "Вярата в Бог през времето и държавите", разкрива, че само 13 на сто от хората в бивша Източна Германия казват, че вярват в Господ. На другия полюс са филипинците, сред които 94% са силни религиозни.
На второ място се нарежда Чили, където 88% от респондентите са потвърдили, че вярват в Бог. На трето място се класира САЩ – 81% от тамошното население.
По-възрастните, независимо от кой край на света са, имат много по-често и по-силна вяра в сравнение с останалите възрастови групи. В проучването са включени резултати от по-малки изследвания в общо 30 държави, като е проследен периодът от 1991 г. досега.
"В повечето страни вярата в Бог намалява, но спадовете са малки, особено ако се вземе предвид понижението на годишна база", коментира един от учените, цитиран в съобщение на Чикагския университет.
В Щатите повечето от запитаните (81%) казват, че винаги са вярвали в по-висша сила. Докато в Европа атеизмът е значително по-разпространен, особено в северните части на континента, както и в бившите страни от комунистическия блок, с изключение на Полша.
В последните години вярата в Бог леко се е увеличила единствено в Русия, Израел и Словения, се посочва в изследването.
"Разглеждайки разликите сред възрастовите групи, обръщането към Бог се случва най-често, когато хората достигнат 58 години или след това. Общо 43% от хората над 68 години казват, че са напълно сигурни, че Бог съществува, спрямо 23% от младежите под 27 години.
"Това предполага, че вярата в Господ се повишава с особен интензитет сред по-възрастните, може би като отговор на емоциите, изпитвани при осъзнаването на смъртността на човека", коментират изследователите.
Те не дават обяснение защо според тях религиозността в глобален мащаб тенденциозно се понижава.