Има връзка между икономиите, които международните кредитори наложиха на Гърция и ръста на самоубийствата през 2011 и 2012 година. Това твърди водещ британски здравен журнал, цитиран от гръцкото издание Kathimerini. В анализа на журнала се отбелязва, че в пика на финансовата криза, броят на самоубийствата се е повишил с повече от 35%.
Според авторите на материала въвеждането на строгите икономии през юни 2011 година бележи началото на осезаемо и устойчиво увеличение в броя на случаите, в които гърци сами са посегнали на живота си и този феномен е достигнал своя връх през 2012 година.
Между 1983 и 2012 година 11 505 души за отнели живота си – 9 079 мъже и 2 426 жени. Броят на самоубийствата е нараснал общо с 35% през 2011 година и тази тенденция е продължила през следващата година, което прави по 11 самоубийства месечно.
Изследователите отбелязват, че никакви други финансови рестрикции или феномени през последните 30 години не са оказали такова влияние върху гърците, каквото са оказали икономиите, наложени от Тройката.
"Високата безработица, задлъжнялостта на домакинствата, орязването на социалните придобивки, съкращенията и увеличението на броя бездомни, които причини големият икономически срив на Гърция причиняват огромен стрес и засилват чувството на безнадеждност", се казва в изследването.
Мъжете, които са основните наемни работници в гръцките домакинства, са много по-засегнати от кризата. От 2008 година, когато започна рецесията, самоубийствата сред тях се увеличили с 13%. Всеки месец по петима мъже се самоубиват.
Въпреки, че ако се сравнят с тези на другите страни, случаите на самоубийства в Гърция, няма да се окажат твърде високи, се смята, че финансовата криза се отразява на гърците, както на никой друг народ по света.