Въпреки усиленото лобиране, президентът на САЩ Доналд Тръмп бе принуден да оттегли проекта за закон, с който да отмени здравната реформа на предшественика си Барак Обама и да я замени със своя схема. Това бе ключово обещание на Тръмп и на мнозина от републиканците по време на кампанията миналата година. След изборите на 8 ноември те спечелиха контрола над Белия дом и двете камари на Конгреса и въпреки това планът на Тръмп не успя да събере достаточно подкрепа сред конгресмените от партията, която го издигна за президент, предаде Ройтерс.
В Белия дом в петък имаше извънредна среща на Тръмп с републикански конгресмени в опит да намери компромис между онези, според които планът му не отива достатъчно далеч и смятащите, че той е твърде голяма и скъпа промяна за избирателите им.
Още не е ясно какво ще последва, но няколко конгресмени вече коментират, че с този законопроект е приключено. Демократите говорят за унизително поражение на президента в първия сериозен тест и за бунт срещу него в редиците на Републиканската партия.
"Преминаването от опозиционна към управляваща партия е болезнено и се учим. Правенето на големи неща е трудно", заяви на пресконференция лидерът на Камарата на представителите Пол Раян.
Предната нощ Тръмп настоя в петък да има гласуване, независимо от резултата. Но Раян отложи вота, за да спести политическо унижение за Белия дом. Републиканците можеха да си позволят да изгубят 21-22 гласа в своите редици, но на моменти "дисидентите" са надхвърлили 30.
Президентът каза днес пред репортер на "Вашингтон пост", че в близк объдеще проектозаконът няма да бъде внасян обратно и че иска да види дали сред демократите, които единодушно го отхвърлят, ще има такива, които са готови да работят с Белия дом по здравното законодателство.
Обамакеър, както бе наречена здравната реформа на предишния президент от 2010 г., продължава да действа в САЩ, въпреки че 7 години републиканците се заканваха и подготвяха да я отменят, .
Поражението в Конгреса обаче поставя въпросителна над други планове на Тръмп и републиканците, включително за съкращаване на данъците и увеличаване на федералните разходи за инфраструктура.
Според Ройтерс някои републиканци са притеснени, че мандатът на президента започва с толкова ранен проблем, който може да се отрази както на него, така и на онези от тях, на които следващата есен предстоят частични избори.
Припомняме, че това е вторият голям удар по президентския престиж на милиардера, след като бяха бойкотирани и двата му указа срещу миграцията – обещание, което също бе използвано в предизборната кампания на Тръмп.