Българското министерство навъншните работи съобщи, че следи с внимание и загриженост продължаващата политическа криза в съседна Македония. Външно е притеснено от невъзможността в Скопие да бъде излъчено стабилно правителство, което да управлява страната и произтичащата от това вътрешна нестабилност в съседната страна.
"След успешно произведените парламентарни избори в края на миналата година, очакванията бяха за създаване на стабилно правителство, което да има ясен мандат за провеждане на необходимите реформи, съгласно договореностите между всички политически лидери от Пържино. За съжаление до този момент това не се случи", се казва в писмен отговор на въпрос на БНР от пресцентъра на външното ведомство.
В рамките на своята обиколка в страните от Западните Балкани на посещение в Скопие е Върховният представител на ЕС по външната политика Федерика Могерини. Очакванията са да бъде оповестена общата позиция на държавите членки на ЕС за ситуацията в Македония.
Припомняме, че нестабилната ситуация в Македония стана повод за множество опити за външна намеса във вътрешните работи на суверенната страна от страна на западните сили, на първо място – от САЩ. Русия пък призова това да престане и да оставят Скопие само да излезе от политическата нестабилност.
Междувременно македонският президент Георге Иванов отхвърли призива на Могерини да преразгледа решението си и да връчи мандат за съставяне на правителство на Социалдемократическия съюз на Македония, оглавяван от лидера Зоран Заев. Първата дипломатка на ЕС отправи призива си след поредица от срещи в Скопие с лидерите на политическите партии в страната.
"Всички политически лидери и особено тези, които имат институционални отговорности, имат задължението да намалят опасната реторика. Целта е да се избегне превръщането на политическата и институционална криза в междуетнически конфликт или, още по-лошо - в геополитически конфликт", заяви Могерини, която днес продължава своята обиколката в Западните Балкани с посещения в Белград и Тирана.
По-рано Русия обвини Албания, НАТО и Европейския съюз в опит да наложат проалбанско правителство в раздираната от политическа криза Македония.
Социалдемократите на Зоран Заев обявиха преди дни, че са готови да сформират кабинет с парламентарната подкрепа на албанските партии, които от своя страна поставят редица условия за по-широка употреба на албанския език в страната, наравно с македонския.