В специално обръщение македонският президент Георги Иванов категорично се противопостави на приемането на новия Закон за употреба на езиците в Република Македония, предаде БГНЕС. Законът беше приет в парламента в Скопие с 64 гласа "за”, без нито един "против" или "въздържал се", без дебати по многото предложени от опозицията поправки към законопроекта. Законът разширява употребата на албански език в Република Македония.
"Този закон изразява тиранията на парламентарното мнозинство върху мнозинството граждани на Република Македония. Мнозинството граждани никога не са гласували и никога не биха гласували за политическа програма, която предвижда подобен антидържавен и противоконституционнен закон. Като президент на държавата подобно нещо няма да позволя да се случи, аз подобно нещо няма да подпиша... Съвестта ми и Конституцията не ми позволяват да подпиша подобен закон", каза Иванов в специалното си обръщение пред нацията късно снощи.
"Начинът, по който бе приет този закон представлява институционално насилие и удар срещу демокрацията. Надявам се, че осъзнавате какъв прецедент направихте, както и за последствията и щетите върху правовата държава, които в бъдеще могат да произлязат от този прецедент... Така не се ръководи държава. Така не се реализират стратегическите цели. Така не се спазва Конституцията, в която се заклехте при поемането на тази изключително висока държавна фунция", подчерта Иванов. Според него "Законът за употреба на езиците, така както е написан и гласуван, ще предизвика пълна блокада на институциите. В условията на блокада на институциите, голяма е вероятността да се постави и въпроса за преформатирането на конституционното устройство на страната", каза още македонският президент. Той определи закона като репресивен и несправедлив, който фаворизира само един език и ще задълбочи междуетническото напрежение и представлява закана за междуетническото съжителство".
БГНЕС припомня, че имаше опит за възпрепятстване на заседанието от неучастващите в гласуването представители на най-голямата опозиционна партия в страната ВМРО-ДПМНЕ. В резултат на това председателят на парламента Талат Джафери бе принуден да напусне сградата на парламента, придружаван от охрана. Според представителите на опозицията приетият закон противоречи на конституцията. "Докато съм на тази длъжност, няма да позволя да се повторят събитията от 27 април миналата година", заяви Джафери. По време на гласуването пред парламента имаше граждански протести. Председателят на парламента отбеляза, че "правото на протест – това е неприкосновено право на всеки гражданин". До днес въпросът с езика в Македония се определяше съгласно Охридското мирно споразумение от 2001 година. Според него албанският език се ползваше със статута на официален език в общините с повече от 20% албанско малцинство.