При сегашните темпове градското население в света ще се удвои през следващите 43 години. Земите, върху които се строят градовете, обаче ще се удвоят само през следващите 19 години.
Това посочва доклад на Института за поземлена политика "Линкълн", изготвен с подкрепата на Световната банка.
В развитите страни градското население ще се удвои в периода 2000 – 2030 година, докато застроените площи за този период ще се утроят, се казва в доклада, озаглавен "Направете място за планета от градове". В него специалистите препоръчват развитите държави да се подготвят за "експлозивния" ръст на градовете.
Близо половината от населението живее в градски зони. Данните показват, че между 1990 и 2000 година застрояването на земите върви два пъти по-бързо от заселването на градовете.