Гръцкото правителство е предложило най-значителните отстъпки до сега в преговорите с международните кредитори в опит да отключи средства по спасителните пакети, съобщава агенция Ройтерс.
Късно в сряда, след поредната среща с кредиторите, Атина заяви, че е готова да продаде своите мажоритарни дялове в две от най-големите пристанища в страната, както и да направи отстъпки по въпроса с процентите от данъка върху добавената стойност и някои пенсионни реформи. Агенцията отбелязва, че това е един от най-ярките знаци, че правителството в Гърция е готово да отстъпи пред подписването на сделка, както и че властите са под все по-голямо напрежение както отвън, така и вътре в страната. Скорошно допитване показва, че повече от три четвърти от гърците искат Атина да подпише сделка на всяка цена, само да остане в еврозоната.
Страната се нуждае от спешна помощ преди на 12 май да изтече срока за поредния транш към Международния валутен фонд в размер на 750 млн. евро.
До сега правителството на премиера Алексис Ципрас отказваше да направи значителни отстъпки по три основни параграфа, които обаче са и ключови в преговорите с т. нар. Брюкселска група – пенсиите, реформи в трудовия сектор и продажбата на държавни активи.
Отстъпките дойдоха, след като висшестоящ представител от еврозоната, участващ в преговорите заяви, че за да се стигне до сделка, Гърция трябва да направи значителни отстъпки поне по една от най-спорните точки в преговорите: пенсиите, трудовия пазар или данъците.
Атина ще обмисли плосък данък добавена стойност за всички стоки и услуги с изключение на храната и книгите и промяна в плащанията на допълнителното пенсионно осигуряване. Правителството обаче настоява да не се съкращават пенсиите, възлизащи на по-малко от 300 евро месечно, пише агенцията.
Така наречената тринайсета пенсия на Гърция също е под прицел за някои от финансовите министри от еврозоната, чиито страни имат значително по-малко щедри социални системи, но в същото време подпомагат финансово Атина.
Идеята на гръцкото правителство за повишаване на минималната работна заплата също не беше приета добре от кредиторите. От правителството обаче заявиха, че преди да се откажат от него, ще бъдат проведени консултации с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Международната организация на труда.