Гърция ще се нуждае от допълнителни 13-15 млрд. евро, за финансиране на двугодишно удължаване на спасителния план, който ще ѝ позволи да постигне бюджетните си цели. Страната обаче е уверена, че ще запълни тази "дупка" без да натоварва европейските данъкоплатци, заяви гръцкият финансов министър Янис Стурнарас, цитиран от електронното издание на вестник "Катимерини".
Атина обсъжда фискални мерки на такава стойност с Европейския съюз и Международния валутен фонд. "Изчисляваме финансовата "дупка", която би се създала, ако получим двугодишното удължаване, на 13-15 милиарда евро", заяви Стурнарас.
Гръцки представители са заявявали преди, че подобен дефицит може да бъде покрит чрез застраховката на краткосрочния дълг, чрез по-ниски лихви или чрез ролоувър на дълга, притежаван от Европейската централна банка, предаде БТА.
Същевременно страната се подготвя за обща стачка срещу новите мерки за икономии, предаде Асошиейтед прес.
Авиолиниите в Гърция съобщиха днес, че променят разписанията на полетите за и от Гърция. Диспечерите утре ще прекратят работата си за три часа. През целия ден няма да работят фериботите. Служителите в болниците, училищата, данъчните и митническите служби също ще стачкуват. Очаква се да бъдат затворени и магазините. Утре ще стачкуват и банковите чиновници, фармацевтите, докерите и железничарите. Журналистите планират да прекъснат работата си за четири часа.
Мерки за икономии предвиждат орязване на заплати и пенсии, увеличаване на пенсионната възраст, премахване на колективните трудови договори и уволнения в държавния сектор. Мерките са по искане на международните кредитори на Гърция в замяна на отпусканата на страната финансова помощ за излизане от кризата.
Двадесет и четиричасовият протест ще бъде първата национална стачка срещу коалиционното правителство, формирано след изборите през юни.