Парламентът на Гърция одобри антикризисния бюджет за 2011 година.
Вчера късно вечерта депутатите гласуваха "за" бюджета на фона на неотслабващата икономическа криза и постоянните протести на работещи в различни сфери.
Против предложения бюджет гласуваха 142 депутати – те обаче бяха по-малко от подкрепилите го 156, съобщава БиБиСи.
Така правителството на Папандреу ще продължи реализацията на непопулярната анкризисна програма, започната от май 2010 година, когато страната сключи споразумение за финансова помощ с останалите страни от ЕС и МВФ.
Бюджетът за 2011 година предполага обаче, че годината ще бъде третата, но последна година с рецесия, а след спад на БВП с 4.2% през 2010 година икономиката ще се съкрати с не повече от 3" за следващите 12 месеца.
Правителството на Папандреу предлага съкращаване на бюджетния дефицит, който през 2009 година достигна рекордния за еврозоната 15.4% от БВР или 36.2 милиарда евро.
Според проекта в края на 2011 година БВП ще достигне 7.4% или 17 милиарда евро.
Освен това правителство смята да продължи болезнените стъпки към съкращаване на държавните разходи, намаляван на заплатите и замразяване на пенсиите. Същото така ще скочат и потребителските такси и данъците.
Днес се очаква да пореден път хиляди работници да блокират Гърция. Стачка са обявили транспортните работници. По време на миналия протест транспортът в южната ни съседка беше почти напълно парализиран – не работеше метрото, трамваите, тролеите и автобусите. Заради протеста хиляди пътници отмениха планираните пътувания с железопътния транспорт.
Въпреки, че стачките не могат да попречат на Папандреу да прокара всеки един закон през парламента, тъй като притежава мнозинство, двата от големите профсъюза обещаха, че протестните им действия не само няма да спрат, но и ще се засилят.