Иранските активисти Насрин Сотудех и Джафар Панахи са носителите на тазгодишната награда "Сахаров" за свобода на мисълта, която се връчва от Европейския парламент.
Адвокатката Насрин Сотудех и филмовият режисьор Джафар Панахи бяха избрани тази сутрин от председателя на ЕП Мартин Шулц и лидерите на политическите групи.
"Връчването на наградата "Сахаров" за свобода на мисълта на Насрин Сотудех и Джафар Панахи е послание за солидарност и признание към мъж и жена, които не са се сломили от страха и унижението и са избрали да се борят за по-добра съдба на страната си, рискувайки собствените си съдби", заяви Шулц.
Той изрази надежда двамата да успеят да дойдат лично в Страсбург през декември, когато трябва да им бъде връчена наградата.
Насрин Сотудех е ирански адвокат и защитник на човешките права. Тя е представлявала в съда арестувани след противоречивите президентски избори в Иран през 2009 г. опозиционни активисти, малолетни престъпници, осъдени на смърт, жени и мъже, задържани заради убижденията си.
През 2010 г. Сотудех е арестувана по обвинения в пропаганда и конспирация срещу държавната сигурност. 49-годишната жена, майка на две деца, продължава са бъде държана в изолация и наскоро започна гладна стачка, като протест срещу издевателствата на представители на държавата над семейството ѝ.
Джафар Панахи е ирански филмов режисьор, сценарист и монтажист. Неговите филми често разказват за трудностите, с които се сблъскват децата, бедните и жените в страната му. Филмът му "Белият балон" получава признание на филмовия фестивал в Кан през 1995 г., взимайки наградата Caméra d'Or.
През 2010 г. Панахи бе арестуван и съден на 6 години затвор и получи забрана да режисира филми и да напуска страната в продължение на 20 години. Последният му филм "Това не е филм" бе изнесен тайно от Иран – с флашка, скрита в торта, за кино фестивала в Кан.
Наградата за свобода на мисълта, на името на съветския физик и политически дисидент Андрей Сахаров, се присъжда от Европейския парламент всяка година от 1988 г. насам. Със "Сахаров" се удостояват хора или организации, които имат важен принос към борбата за правата на човека и демокрацията. Наградата е придружена от 50 000 евро.