Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви по повод изстреляната днес междуконтинентална балистична ракета от Северна Корея над Япония, че "всички варианти са на масата".
"Светът получи поредното ясно и силно послание от Северна Корея: този режим показва своето презрение към съседите си, към всички членове на ООН и към минималните стандарти за приемливо международно поведение", каза Тръмп в комюнике, разпространено от Белия дом и цитирано от световните агенции.
"Заплашителните и дестабилизиращи действия само засилват изолацията на севернокорейския режим в региона и сред всички държави по света. Всички варианти са на масата", отсече президентът на САЩ.
Пприпомняме, че Пхенян изстреля рано тази сутрин балистична ракета, която прелетя 2700 км, мина над японския остров Хокайдо, разпадна се на три части и падна в Тихия океан. Според властите в Япония става дума за ракета със среден обсег, вероятно "Хвасон-12".
Японският премиер Шиндзо Абе определи действията като "възмутителен акт", който "сериозно застрашава мира и сигурността в региона".
Японското правителство сформира кризисен щаб и заседава извънредно. В столицата Токио жители излязоха на протест.
"На този етап няма данни отломки да са паднали на наша територия, нито има щети по самолети или кораби в близост", каза Йошихиде Суга, генерален секретар на кабинета.
Актът предизвика остри реакции на международната общност.
Съветът за сигурност на ООН ще заседава извънредно днес следобед по искане на Токио и Вашингтон. По-рано лидерите на САЩ и на Япония се разбраха "да увеличат натиска върху Северна Корея".
Според дипломатически източници Съветът разполага с възможности да наложи нови санкции на Пхенян. Петролният сектор например бе изключен от обсега на последните санкции, наложени в началото на август, коментира АФП.
Южна Корея реагира с военни маневри.
Китай отново призова за въздържане от действия, които могат да доведат до ескалиране на напрежението.
Русия пък призова Пхенян да се въздържа от провокации и да спазва резолюциите на ООН, но за първи път призна, че има ескалация на напрежението на Корейския полуостров.
Японското министерство на отбраната смята, че ракети като изстреляната днес могат да стигнат територията на тихоокеансикя остров Гуам, - американски рурот, където има военни обекти на САЩ. Пентагонът обаче заяви, че ракетата не е представлявала заплаха за САЩ.
Гуам вече беше определен като цел от режима на Ким Чен-ун, който дори заяви, че военният план за удар е готов, но лидерът ще изчака малко преди да реши да го задейства.