Проруските активисти в Донбас обявиха независима от Украйна Донецка република.
Решението е взето в зала от окупираната по-рано областна администрация на града. То било посрещнато с аплодисменти от присъстващите, информира news.ru.
В първия официален документ след създаването на републиката се казва, че недрата на територията на Донецк и въздушното му пространство принадлежат на народа.
Новопровъзгласената държава щяла да се управлява от местния Върховен съвет. Задачата му ще бъде да реши съдбата на републиката, като насрочи референдум. На него трябва да се определи какви ще се отношенията на Донецк с другите държави.
Също така било прието решение републиката да влезе в състава на Русия. Протестиращите отвън посрещнали тази новина с възгласи "Ура!" и "Путин, помогни!".
Проруските активисти в Донецк, Луганск и Харков завзеха сгради на Съюза за безопасност на Украйна.