Европейската комисия (ЕК) предложи промени в Директива 2000/75/EC, която трябва да влезе в сила от 2011 година, свързани правилата за ваксинация срещу болестта син език. При промените са взети предвид развитието на технологиите в областта.
Всъщност от Комисията се надяват, че по-широкото и по-гъвкавото прилагане на ваксинацията, което е заложено в предложенията, ще намалят негативните ефекти на болестта върху икономиката на ЕС. Те ще доведат и до намаляване на загубите на фермерите.
„През последните десетилетия болестта син език се разпространи в региони, където никога не се е появявала преди това. Ограничението на движението и карантината сами по себе си не са достатъчни да се преборят с болестта“, коментира комисарят по въпросите на здравето Джон Дали при представянето на мерките. Според неговите думи ваксинацията е единствения ефективен метод да се постави под контрол развитието на тази болест. Текстът, третиращ ваксинацията в директивата, досега забраняваше ваксинацията срещу син език в региони, където болестта не се е появявала досега.
Промените ще влязат в сила преди началото на следващия сезон на син език през 2011 година.
Син език е болест на преживните животни – крави, овце и кози. Тя обаче е причината за много икономически загуби за европейските фермери през последното десетилетие. Болестта се пренася чрез мушички, подобни на комарите, които хапят добитъка. По тази причина и заразата може да обхване много обширни райони и реално е трудно да бъде спряна чрез карантина. Болестта е сезонна и се проявява в края на лятото и есента.
Данните на ЕК показват, че ваксинацията дава добри резултати. През 2008 година е имало 45 хил. случая на болестта син език в ЕС. През 2009 година броят намалява до 1 120 случая, а от началото на тази година е имало само 120 случая на син език.