ЕК представи инициативи за по-структуриран и цялостен подход за бързо реагиране на Европейския съюз при проблеми, свързани с миграцията, особено с оглед на протичащите в момента събития в Средиземноморието.
Инициативите обхващат различни аспекти на миграцията, включително подсилването на граничния контрол и управлението на Шенгенското пространство, завършването на общата европейска система за убежище, по-целенасочена законна миграция, обмен на най-добри практики за успешна интеграция на мигранти и стратегически подход за отношенията с трети държави във връзка с миграцията.
Макар събитията в Южното Средиземноморие да носят надежда за по-добър живот за милиони хора, те доведоха също така до разселването на повече от 650 000 души, на които се наложи да бягат от насилието в Либия, отбелязва Брюксел.
Досега броят на търсещите убежище лица, които пристигат в Европа е малък - към 25 хил. души. Някои държави-членки са по-пряко изложени на масивен приток на мигранти, отколкото други, но тази ситуация не може да бъде разрешена само на национално равнище.
Тя изисква мобилизирането на всички държави-членки на равнище ЕС, допълват от Комисията.
Реакцията на ЕС
ЕС отговори незабавно на предизвикателствата чрез оперативните и финансовите средства, с които разполага. Бяха мобилизирани средства за управление на спешната хуманитарна ситуация, предизвикана от внезапния приток на бежанци и разселени лица в съседните на Либия държави.
Заедно с предоставените на двустранна основа средства подкрепата позволи предоставянето на временен подслон за бежанците и разселените лица, осигуряването на основните им потребности и подпомагането на много от тях да се завърнат в държавите на произход.
FRONTEX задейства съвместна операция (EPN Hermes Extension 2011 г.) с цел подпомагане на Италия за справяне със ситуацията, свързана с мигрантите и бежанците, пристигащи на италианския бряг. ЕВРОПОЛ изпрати в Италия екип от специалисти, за да помогне на нейните правоприлагащи органи да открият потенциални трафиканти на хора сред незаконните мигранти, достигнали до италианската територия. Най-засегнатите от нарастващия приток от бежанци и незаконни мигранти държави-членки бяха подпомогнати и финансово.
Предложенията за промяна
Макар че отговорът на ЕС на спешната ситуация беше всеобхватен, настоящата криза показа, че ЕС все още се нуждае от по-добри начини за справяне с такива ситуации, както и с управлението на миграцията като цяло.
Затова Комисията предлага набор от инициативи, които обхващат следните аспекти:
- завършване до 2012 г. на общата европейска система за убежище в съответствие с основните ценности и международните задължения на Съюза;
- подсилване на граничния контрол и на управлението на Шенгенското пространство за справяне с незаконната имиграция, гарантиране, че всички държави-членки контролират ефективно своята част от външните граници на ЕС в съответствие с правилата и духа на законодателството на ЕС, и изграждане на доверие в ефективността на системата на ЕС за управление на миграцията;
- по-целенасочена законна миграция към ЕС за улесняване на имиграцията на лица, притежаващи умения, от които ЕС се нуждае за преодоляване на очаквания недостиг на работна ръка и на умения и за компенсиране на очаквания спад на населението в трудоспособна възраст;
- споделяне на най-добрите практики по отношение на подходите на държавите-членки към интеграцията на законните имигранти в ЕС, така че да се гарантира, че икономическите изгоди от имиграцията се използват в най-голяма степен, за да се осигури социална хармония в Съюза;
- стратегически подход към отношенията с трети държави относно свързани с миграцията въпроси с цел улесняване на движението на лица посредством увеличаване на възможностите за законна миграция заедно с мерки за предотвратяване на незаконната миграция.