В три резолюции, приети със значително мнозинство днес (14 март), Европейският парламент заяви, че подкрепя присъединяването на Исландия, призова за определяне на дата за започване на преговорите с Македония и изрази загриженост за ограничения напредък на Босна и Херцеговина като потенциален кандидат за членство в ЕС.
Исландия
ЕП отбелязва политическите разделения в Исландия по отношение на членството на страната в ЕС и изрази надеждата си, че тя ще се присъедини. Исландия е една от най-старите демокрации в ЕС и евродепутатите изразиха задоволството си от нейния напредък в посрещането на изискванията за членство.
Евродепутатите отбелязват, че спорът относно закона Icesave, касаещ обезщетенията към Великобритания и Холандия заради фалита на Icesave, все още не е решен, но това не трябва да спира процеса на присъединяване на страната. Те припомниха и противоречията между Исландия и ЕС по отношение на квотите за улов на скумрия и за китолова, който е забранен в ЕС.
Македония
ЕП настоя страната, която е кандидат за членство от 2005 година, да получи дата за начало на преговори за присъединяване. Евродепутатите изразиха разочарование, че Европейският съвет все още не е определил дата.
Според ЕП е жалко, че перспективите за членство се блокират от спора за името "Македония" с Гърция. Те приветстваха инициативата на комисаря по разширяването Щефан Фюле за стартиране на неформален "диалог за присъединяването на високо равнище" на 15 март в подкрепа на процеса на реформи.
Корупцията е "сериозен проблем", заявиха още от ЕП, като същевременно изразиха задоволството си от усилията за борба с нея. ЕП настоя още за повече усилия за намаляването на сегрегацията в образователната система по отношение на деца от различни етнически групи. Оценката за икономическите показатели е добра, но има какво да се желае по отношение на високите нива на безработица и бедност.
Босна и Херцеговина
Европейският парламент изрази загрижеността си за ограничения напредък на Босна и Херцеговина в реформите, необходими за членството в ЕС. Евродепутатите считат, че бъдещето на страната е в ЕС и настояват, че тя може да влезе в ЕС само като единна, суверенна и обединена държава, чиито власти могат да посрещнат критериите за членство.
Депутатите подкрепиха формирането на новото правителство на Босна и Херцеговина и изразиха надеждата си, че то ще стартира необходимите конституционни и други реформи. В тази светлина ЕП призова "да се помисли върху необходимостта от Службата на Върховния представител и да се намерят решения свързани с нейното разпускане."
ЕП изрази притеснението си от екстремистките заплахи в Западните Балкани и поиска от власите в Босна и Херцеговина да "се борят с екстремизма, религиозната омраза и насилието в близко сътрудничество с международната общност."