Общо 801 млн. евро от бюджета на Европейския съюз ще бъдат отпуснати до края на 2015 г. за решаване на кризата с бежанците, прииждащи от Сирия и другите страни от Близкия изток и от държавите в Северна Африка.
Европейският парламент ще гласува тази вечер на еднодневна сесия в Брюксел отпускането на 400 млн. евро от бюджета на ЕС за тази година за справяне с мигрантската криза.
Отделно Европейската комисия ще насочи без съгласуване с ЕП още 400 милиона евро за хуманитарни дейности в отговор на сирийската криза.
ЕП ще гласува днес и 1,3 млн. евро за назначаване на допълнителен персонал на европейските миграционни служби. Така само за 2015 г. общата сума за решаване на хуманитарния проблем ще достигне 801,3 млн. евро.
Предвижда се 300 млн. евро от сумата от 400 млн. евро, която днес ще одобрят евродепутатите, да бъдат насочени към държавите извън ЕС, които приемат бежанци от Сирия, предаде БНР.
Вчера Европейската агенция за контрол на външните граници (ФРОНТЕКС) съобщи, че над 710 000 мигранти са влезли в ЕС от началото на годината до 30 септември. Само през септември в общността пък а влезли 170 000 мигранти, предаде АП.
Най-засегнати от миграционната вълна са гръцките острови в Егейско море. Броят на мигрантите, идващи в Италия през Средиземно море от Либия, е намалял, посочва агенцията. Сирийските бежанци са основната група мигранти, опитващи се да влязат в ЕС, уточнява ФРОНТЕКС. Според Международната организация по миграцията броят на загиналите в Средиземно море мигранти е достигнал 103 души.
Бежанската криза ще е акцент и на предстоящата среща на европейските лидери. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск е предупредил Турция, че ще получи отстъпки от ЕС, само ако успешно намали потока от бежанци към Европа, предаде Ройтерс, циирана от Фокус.
В писмо до европейските лидери, в което се уточнява дневният ред за европейската среща на върха в четвъртък, Туск припомня започналите преговори за мигрантската криза с Турция. Според европейски представители властите в Анкара настояват ЕС.
Отстъпките могат да бъдат оправдани само, когато Турция действително редуцира притока от бежанци, отбелязва Туск. Той предупреждава европейските лидери, че заради усложнената обстановка в Сирия, Европа трябва да е готова за заплахата от още по-голяма вълна от мигранти през пролетта.
Междувременно сирийската армия, Иран и ливанското шиитско движение "Хизбула" подготвят сухопътна офанзива срещу бунтовниците в района на Алепо, подкрепяна от руските въздушни удари, съобщава Ройтерс. Офанзивата ще последва сухопътна атака, подета миналата седмица от същата военна коалиция срещу бунтовници в провинция Хама.
Хиляди ирански войници вече са пристигнали в Сирия, за да участват в офанзивата в Алепо, в подкрепа на сирийския президент Башар Асад. Контролът над града и едноименната провинция сега е разделен между силите на сирийското правителство, бунтовнически групи, сражаващи се срещу Асад и групировката "Ислямска държава", която държи няколко селища край града, припомня Ройтерс.