Народното събрание гласува подкрепа към кандидата за премиер Пламен Орешарски и подбрания от него персонален състав на Министерския съвет. Новият кабинет наследява държавата от служебния, който пък пое поста след неочакваната оставка на кабинета "Борисов" преди около 3 месеца.
Погледите на европейските и световните медии се спират върху Орешарски в момент, в който държавата продължава да се тресе от криза, ниски доходи и нарастваща безработица, корупция и нарастваща престъпност.
DPA: 53-годишният Орешарски оглавява кабинет, подкрепен от Социалистическата партия, Движението за права и свободи, в което има етнически турци и крайнодясната "Атака"
Немската новинарска агенция подчертава, че въпреки изборната победа на ГЕРБ те не са получили подкрепа от другите три партии в парламента и са били принудени да останат в опозиция.
Според DPA Орешарски, който е бивш финансов министър от кабинета на тройната коалиция, ще има ограничено пространство за действие – той се изправя пред исканията на Европейския съюз за модернизиране на България от страна и от друга – да отговори на исканията на българските граждани, които искат по-добър живот.
Новият български премиер е наясно с финансовите проблеми на страната и в институционална криза, но въпреки това обещава да продължи реформите и в същото време да постигне повече социална справедливост и солидарност.
New York Times изтъква, че фигурата на Орешарски се отличава с компетентност и надпартийност и подчертава неговият избор предвид неубедителните резултати на изборите на партиите.
"Новият министър-председател, който е известен преди всичко с въвеждането на 10-процентовия плосък данък, призовава за повече солидарност и спешни мерки за стабилизиране на икономиката."
Вестникът изтъква, че новият заместник министър-председател Зинаида Златанова, която е и новият министър на правосъдието, беше начело на представителството на Европейската комисия в София. Нейното назначение се разбира като знак за подкрепа от Брюксел, който ни критикуваше остро за надзора на еврофондовете.
Изданието подчертава, че надеждите на бизнеса към кабинета на Орешарски са големи, тъй като плоският данък и финансовата стабилност са основните неща, които привличат, за да се прави бизнес в България.
Според New York Times чуждестранните инвеститори също имат големи очаквания от Орешарски, особено що се отнася до нивото на компетентност в сравнение с това на кабинета "Борисов".
Reuters коментира, че у нас има средна заплата от само 400 евро на месец, пенсии наполовина, а всеки пети български гражданин живее под линията на бедността и новото правителство трябва да покаже, че може да работи за подобряване на доходите или рискува да се възобновят демонстрациите.
Като се имат предвид неубедителният резултат от изборите през май и продължаващото обществено недоволство от политическата класа, Орешарски обещава политики с широка подкрепа от различните партии.
Новият кабинет ще запази плоските подоходни и корпоративни данъчни ставки непроменени на 10 процента - едни от най-ниските в ЕС, за да се привлекат чуждестранните инвеститори, и ще спомогне да се задвижи икономическият растеж отвъд очакваното 1 на сто тази година.
Правителството ще се придържа към обещанието на социалистите да бъдат създадени 250 000 нови работни места в страната и ще се опита да запази цените на електроенергията непроменени.
Той обещава да преструктурира непрозрачния и неефективен енергиен сектор, за да се избегнат протестите, които започнаха, когато сметките се увеличиха драстично през зимата. Ще се обмисли и рестартиране на проекта за атомната електроцентрала в Белене, отказан от страна на предишното правителство, ако един нов преглед на проекта покаже икономически смисъл за това, казва Орешарски.
Bloomberg отбеляза, че с избирането на кабинета най-бедната държава членка в Европейския съюз се бори за излизане от политическата несигурност, която започна с протести против политиката на икономии, довели до падането на правителството на Борисов през февруари и бързи избори на 12 май.
"Новият лидер на България ще трябва да балансира между бюджетните съкращения, за да задържи страната финансово стабилна, и исканията за по-високи заплати и по-ниски разходи за енергийни нужди", коментира агенцията.
Европейските лидери също очакват от него да се справи с реформите и предизвикателствата у нас.
Орешарски беше поздравен от председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой и от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу при съставянето на новото българско правителство.
"Сигурен съм, че под Вашето ръководство страната ще бъде готова да се изправи пред предстоящите предизвикателства. Европейските институции ще продължат да оказват подкрепа на България”, посочва в изявлението си Ван Ромпой. Той изразява увереността си, че новото правителство ще запази ролята и приноса на България към общия европейски проект.
"От името на Европейската комисия и от свое име имам удоволствието да изразя най-топли поздравления по случай избирането Ви за премиер на България”, пише в поздравителния си адрес Жозе Барозу.
По думите му това става в решителен за България и за целия Европейски съюз момент.
"Вашето правителство има възможността да осигури значително въздействие върху жизнения стандарт на българските граждани с продължаването на икономическите и структурните реформи”, допълва председателят на ЕК.