Новите предложения за реформи, които по-рано Гърция предаде на кредиторите, са "недостатъчни" за успешното провеждане на преговори, съобщиха представители на ЕС пред Reuters. "Това, което ни бе предоставено, е недостатъчно за напредък в преговорния процес", е казал един от източниците. Друг източник посочи, че предложенията са неприемливи за страните-членки на ЕС, пише агенция Фокус.
По-рано днес стана известно, че Гърция е представила пред кредиторите от ЕС и МВФ новия си план за реформи. Едно от ключовите предложения е идеята, представена първо от гръцкия финансов министър Янис Варуфакис, да се прехвърлят задълженията на Атина към Европейската централна банка на Европейския механизъм за стабилност, чиито условия са по-благоприятни. Ципрас обаче не проявява признаци, че ще приеме орязване на пенсиите или на други социални разходи, като повтаря коментари от последните няколко дни. По думите му трябва да има положително отношение към алтернативни предложения що се отнася до орязване на пенсиите или за налагане на кризисни мерки.
По-рано днес гръцкият сайт "Нюз ин" съобщи, че Еврозоната предлага пакет от 19 милиарда евро за Гърция, ако сегашната спасителна програма, която приключва в края на юни, бъде удължена до март 2016 година. Атина обаче отказва да приеме пакета заради различията с паричния съюз, информира изданието, цитирано от БГНЕС.
Различията са в това, че гръцкото правителство се стреми да осигури "окончателно решение" на проблема, което означава решение в средносрочен план, а не за няколко месеца. Атина също така настоява да получи гаранции, че програмата ще бъде финансово обезпечена, а дългът на страната ще бъде преструктуриран и включен в процеса на устойчиво развитие.
Цитиран е правителственият говорител Габриел Сакеларидис, според който удължаването на програмата само по себе си не дава решение на проблема с финансовата дупка за Гърция, което всъщност обяснява защо Атина не приема предложението на кредиторите за продължаване на програмата до март 2016 година.
Предложението за пакет от 19 милиарда евро се появява на фона на допълнителните финансови нужди, пред които Гърция е изправена. Според доклад на Организацията за управление на държавния дълг и на одиторите финансовата дупка на Гърция до март 2016 година ще възлиза на 15 милиарда евро.
Поради това еврозоната обмисля да пренасочи 10,9 милиарда евро, които стоят в Европейски стабилизационни фондове и са предназначени за гръцки банки, към покриване на бюджетните нужди на Гърция.
Освен тези средства предвиждат се да бъдат предоставени още 9 милиарда евро, така че сумата по предложения пакет ще достигне 19,1 милиарда евро. Гръцкият вестник твърди, че МВФ също е съгласен с изработването на такава европейска програма за Гърция до март 2016 година.
Междувременно австрийският канцлер Вернер Файман призова да бъде изготвен петгодишен план за Гърция, съобщи в електронното си издание германският в. "Франкфуртер алгемейне". Подобен план може да донесе стабилност в по-далечна перспектива от спешно необходимото краткосрочно споразумение с международните кредитори, каза днес австрийският канцлер.
По този начин трябва да се попречи Гърция да се люшка от една опасност от дефолт към друга, от една дискусия за "Грекзит" (излизане на Гърция от еврозоната - бел. ред.) към друга. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер и гръцкото правителство подкрепят приемането на такъв план, отбеляза Файман и допълни, че планира да обсъди подробностите по предложението при посещение в Атина идната седмица.