Специална електронна карта, очертаваща райони, пострадали от замърсявания като това в Унгария, бе разработена по проект, финансиран от Европейския съюз. Програмата INTAMAP, която беше представена в четвъртък от Европейската комисия, може да проследява замърсяването във въздуха, на сушата и във водата.
Разработен е и отворен софтуер за създаване на контурни карти, които не само показват точното местоположение на замърсените области, но и илюстрират откъде идва и накъде се насочва замърсяването. Тази информация дава възможност на държавните институции за вземане на по-бързо решение какви подходящи мерки да предприемат за борба с източника на замърсяване и позволява на гражданите да избегнат замърсените райони.
Проектът е разработен от изследователи от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Холандия и Обединеното кралство и е финансиран с около 1,8 млн. евро.
Прилагането на научни изследвания в областта на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) в полза на гражданите на Европа представлява ключов елемент от европейската програма за цифровите технологии, приета от Комисията през май 2010 г.
Заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус определи проекта INTAMAP като изключително важен инструмент за обществените институции при определянето на източниците на замърсяване и най-добрите начини за борба с тях.