По европейските летища може да бъде въведена система за контрол, създадена и отработена в Русия. В момента Европейската комисия обмисля дали да направи такова официално предложение. Това пише авторитетното германско издание Die Welt, позовавайки се на информация на свой източник в ЕК. "Има голям смисъл от предприемането на подобна стъпка, тъй като по този начин ще може да се провери всеки един пътник, служител, посрещач и т.н. още преди да влезе на летището", обяснява той.
В Еврокомисията оценяват успешните резултатите от въвеждане на системата за проверка по московските летища през последните 5 години. Специалната организация беше въведена през 2011 г. след атентата на единия от терминалите на "Домодедово", при който загинаха 37 човека, а други 172-ма бяха ранени, припомня "Интерфакс".
В ЕК са наясно, че въвеждането на тази система за контрол ще изисква известни инвестиции. Срещу това обаче европейските летище ще получат много по-високо ниво на сигурност и ще минимализира значително възможностите за злоумишлени действия, атентати и внасяне на предмети, застрашаващи живота и здравето на хората по терминалите. В Еврокомисията обаче гледат със съжаление на факта, че въпросната система няма как да бъде въведена по метростанциите, тъй като това ще забави движението изключително много.
На практика руската система не е кой знае колко сложна, не изисква огромни инвестиции и за въвеждането й не са необходими сложни технологии. Тя представлява по-скоро организирана работа между двама служители, един рентген и един металодетектор. Такива са разположени на всеки един вход на летището. За да влезе вътре пътник, той преминава през металодетектора, след като е изпразнил джобовете си от телефони, ключове, монети и други предмети, които биха активирали сензорите. През това време пък багажът му преминава през рентгена.
Реално пътниците на всяко едно летище по света преминават през тази процедура, но на по-късен етап, точно преди да се насочат към изхода за самолета си и след като са минали паспортния контрол. По руските аерогари този тип проверки просто ги има и на входа на самия терминал, без това да изключва следващите преди гейтовете.
Освен това през въпросните инспекции на входа се минава всеки път при влизането на територията на летището, независимо дали човекът вече е бил проверен, дори и преди 1 минута. Например, ако някой реши да излезе да пуши, той отново ще трябва да мине през проверката преди да бъде допуснат на терминала.
Служителите около металодетекторите и рентгените на входовете изискват също телефоните и таблетите, които не преминават през рентгена заедно с другия багаж, да бъдат включени, за да се докаже, че са това, което изглеждат, а не замаскирани взривни устройства. Това не се отнася за лаптопите, тъй като те задължително се проверяват с рентген.
На практика самата процедура не забавя кой знае колко пътниците. За всеки отделен човек тя обикновено приключва в рамките на около 30 секунди. Забавяне има единствено, когато на входа се струпат повече хора наведнъж или пък някой е забравил да извади от джоба или багажа си забранен предмет. В такъв случай обаче той се извежда встрани, за да премине индивидуална проверка и за да не пречи на работата с останалите пътници.