Евродепутатите поискаха разследване на "Азербайджанската перачница". Това става ясно от резолюция, приета с 578 гласа "за" срещу 19 "против", при 68 "въздържал се", предаде news.bg.
Припомняме, преди няколко дни медии разкриха, че Азербайджан е плащал подкупи на високопоставени политици и мениджъри от Европа. Азербайджан е превеждала 2,5 млрд. евро към високопоставени политически фигури в Европа. Между тези политици бил и българският представител в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Калин Митрев, който е и съпруг на Ирина Бокова.
Случаят вече се проверява и от българската прокуратура.
Евродепутатите призоваха разкритията около "Азербайджанската перачница" да бъдат разследвани, а списъкът "Магнитски" за санкции да бъде приет от ЕС.
Те осъждат разкритията за "Азербайджанската перачница" и опитите на Азербайджан и други диктаторски режими в трети страни да влияят на европейския процес на вземане на решения чрез незаконни средства.
Депутатите добавят, че Европейският парламент трябва да разследва и да приеме сериозни мерки за предотвратяване на подобни корупционни практики, които подкопават авторитета и легитимността на работата му.
Корупцията е една от най-пренебрегваните причини за нарушаване на човешките права и Европейският съюз трябва да поощрява международното сътрудничество за борба с нея, се казва в резоюлцията.
Затова евродепутатите призовават ЕС: да се осигури прилагането на съществуващите антикорупционни конвенции; да добави антикорупционна клауза към споразуменията с трети страни; да следи постоянно и отблизо проектите, финансирани от ЕС, в сътрудничество с местни антикорупционни агенции; да използва санкции като последна мярка или да спира споразумения в случай на системна корупция, водеща до сериозни нарушения на правата на човека; да подкрепя и защитава независимите медии, обществени организации и лица, подаващи сигнали, които разкриват случаи на корупция, въпреки опасността от репресии; да представи пред Съвета списъка "Магнитски", съдържащ имената на 32 руски официални лица, отговорни за смъртта на адвоката Сергей Магнитски, за да може този списък да бъде приет възможно най-скоро и да се наложат санкции срещу тези лица.
"След "Люкс лийкс", "Панама лийкс", руските и азербайджанските перачници ние осъзнаваме, че корупцията се простира отвъд държавните граници и има драматични последици за политически решения. Чрез този доклад ние призоваваме за поддържането на възможно най-високите стандарти на етика и прозрачност в международните и националните органи, а ЕС да създаде правна рамка за възпиране на всяка форма на корупция и измама", заяви докладчикът Петрас Ощравичиус (АЛТЕ, Литва).