Европейският съюз трябва да осигури спешна финансова помощ и да наложи санкции срещу виновните за кървавото насилие в Украйна. Това се казва в резолюция, приета от Европарламента днес.
"Ключовите предизвикателства, пред които Украйна е изправена, са изграждането на конструктивен диалог между политическите сили, запазването на териториалната цялост, борбата с корупцията и организирането на свободни и честни избори", заявиха депутатите.
ЕП изрази категоричната си позиция, че блокът и международните финансови институции трябва да предложат пакет от краткосрочна финансова помощ, както и такъв в дългосрочен план, които да подсигурят реализирането на нужните реформи.
Благодарение не тези мерки черноморската страна ще бъде подпомогната да закрепи влошаващата се икономика и да балансира разплащателните си проблеми.
Членовете на Европейския парламент призоваха ЕС да поеме лидерството при организирането на международна дарителска конференция с цел набирането на пари.
Според депутатите на отговорните за насилието в държавата трябва да бъде възложен забрана за пътуване. Също така да бъдат замразени активите им в евроблока, настояват представителите на ЕП. Те също призоваха страните членки да спрат изтичането на "присвоени" пари от Украйна.
"Тези, които са злоупотребили с правомощия си и са отговорни за престъпления срещу украински граждани, трябва да бъдат изправени пред независим съд", се казва в текста. В резолюцията се добавя, че независим международен орган трябва да разследва нарушенията на човешките права.
В текста се изтъква, че ЕС е готов да подпише споразумение за асоцииране и търговско споразумение веднага след като политическата криза отмине. Но в резолюцията се допълва и че постигането на партньорски отношения не е "крайната цел на сътрудничеството между Украйна и ЕС". Членовете на Европейския парламент напомнят, че Договорът за ЕС позволява на всяка европейска държава, включително и Украйна, да кандидатства за членство, ако се придържа към демократичните ценности, гарантира основните свободи, защитава човешките малцинствените права и гарантира върховенството на закона. Те също така заклеймиха нападението над офиса на украинската комунистическа партия.
ЕС трябва да помогне и на встъпващото в длъжност правителство на Украйна да се бори с "ширещата се корупция", която пречи на развитието на Украйна, споделят членовете на ЕП.
Резолюцията приканва също всички страни да не се подават на "желанието за отмъщение", а вместо това да се включат във всеобхватен политически диалог, да намерят компромиси и да избягват "извънсъдебни отмъщения".
Новите лидери трябва да се дистанцират от екстремистите и да избягват провокации, които могат да доведат до "сепаратистки движения", предупреждават членовете на Европарламента, като допълват, че те трябва да уважават правата на малцинствата в страната, включително правото да се използва руски език, както и другите езици на малцинствата.
Депутатите подчертаха, че президентският вот на 25 май трябва да бъде свободен и честен. Те призоваха украинския парламент да приеме необходимото изборно законодателство, включително нов закон за финансирането на политическите партии. Украйна трябва също да проведе парламентарни избори преди края на тази година, добавиха те.
Членовете на ЕП подчертават, че Русия е поела ангажимент да уважава териториалната цялост на Украйна в "Меморандума от Будапеща", подписан със САЩ и Великобритания през 1994 година. В същия акт Русия обещава да се въздържа от оказване на икономически натиск върху Украйна с цел да я подчини на своите собствени интереси.