В Египет днес се състояха първите преговори между представителите на египетските власти и опозицията, включително и движението "Мюсюлмански братя”, съобщи Агенция "Фокус" по информация на АФП.
Световните медии нарекоха срещата "безпрецедентна", тъй като движението е забранено в Египет. Тяхното участие предизвика и предпазливи реакции от страна на световната общност. Държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън обясни, че Вашингтон ще изчака развоя на събитията.
Резултатът от преговорите, проведени днес, дава надежди, че напрежението в страната скоро ще спре, въпреки че египетският вицепрезидент Омар Сулейман е отхвърлил искането на опозицията да поеме функциите на президента Хосни Мубарак. Информацията съобщи участник в преговорите от опозицията, цитиран от АФП.
"Ние предложихме президентът да делегира правомощията си на вицепрезидента, както се предвижда в член 139 от Конституцията, но Омар Сулейман отхвърли това предложение”, съобщи делегатът.
Все пак обаче двете страни са постигнали споразумение за редица временни мерки, които ще действат до изборите за нов президент, които ще се проведат след изтичане пълномощията на действащия държавен глава Хосни Мубарак. Фактически това означава, че опозицията оттегля искането си за незабавна оставка на президента, пише РИА Новости, цитирана от Агенция "Фокус".
Една от основните договорености беше гаранцията за "изпълнение на всички поети обещания, които бяха обявени в обръщението към нацията на президента Мубарак на 1 февруари”. Става дума за обещанието му да не се кандидатира за нов президентски мандат, а също така да гарантира мирния преход на властта в пълно съответствие с конституцията на страната.
При това страните категорично осъдиха чуждестранната намеса във вътрешните дела на Египет, подчертавайки, че "по време на кризата е имало опити на международни сили да дестабилизират обстановката в страната”.